Anten Nedir Hakkında Bilgi

Anten Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anten Nedir, Anten Ne Anlama Gelir, Anten Ne Demektir, Anten Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anten ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anten Anlamı

Radyo dalgaları yayıcısı ya da alıcısı özel düzenek. Verici anten, alternatif akım biçimindeki elektrik enerjisini elektromanyetik dalgalar biçiminde yayan iletkenler bileşimidir. Yaydığı dalgaların dalga boyunun yarısı kadar uzunlukta ve yatay olarak yerleştirilmiş bir iletkenden oluşan antenler 30 megahertzin altındaki frekanslar için kullanılır. Alıcı ya da verici olarak kullanılan ve etkisi, çevrildiği yöne göre değişen çubuk antenler, yerine göre şemsiye, çember biçiminde antenler de vardır. Mikrodalga bağlantıları için tabak biçiminde antenler kullanılır. Çok yüksek frekanslar (VHF) ve mikrodalga sinyaller için daha karmaşık antenler gereklidir. Anten devrelerinde self ve sığalar kullanılarak, antenin boyunu değiştirmeden dalga boyunu değiştirmek olanaklıdır.

Anten, Elektronikte, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların iletim hatları içerisinde yayılmasını sağlayan (alıcı anten) veya iletim hatlarından gelen sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan (verici anten) cihazlardır.

Antenler dalga boylarına göre boyutlanıp şekillenir ve genellikle dalga boylarına göre adlandırılırlar.GSM,wireless,radyo ve tv yayınları,kablosuz anons sistemleri,telsizler,radarlar,bluetooth cihazları gibi uzun ya da kısa mesafe erişimli tüm sistemler birer anten sistemine sahiptir.

Fiziki olarak anten, bir ya da birkaç kondüktörden oluşan düzenektir.Üzerine uygulanan enerjiyi manyetik alan enerjisi olarak ortama yayan anten aynı zamanda bunun tam tersi biçimdede çalışır.

İlk anten örneklerinin Heinrich Hertz tarafından 1888 yılında James Clerk Maxwell’in teorisini olan elektromanyetik dalgaların varlığını kanılamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir.Hertz ilgili çalışma ve çizimlerini Annalen der Physik und Chemie (vol. 36, 1889)eserinde yayınlamıştır.

Antenler Omni-directional yani her yöne ve Directional yani belirli bir yöne doğru alma ya da gönderme yapan antenler olarak ana gruplara ayrılırlar.Çeşitli amaçlara göre yön, kazanç ve ebat gibi konular dikkate alınarak en uygun anten sistemi kullanılır. Antenlerin boyları kilometrelerden milimetrelere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Konu ile ilgili aramalar: Anten Nedir Anten ödev ara Anten kelime anlamı Anten sözlükte ara Anten ansiklopedi bilgi bankası ara Anten ne demek Anten neye denir

Anten ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver