Anne Sütünün Bebekler için Önemi Nedir Hakkında Bilgi

Aşağıda Anne Sütünün Bebekler için Önemi Nedir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

bebeklerde zekayı gelistirme

bebeklerde zekayı gelistirme

Uzmanların sıkça ve her fırsatta dile getirdiği önerilerden bir tanesi de annelerin bebeklerinden anne sütünü kesinlikle esirgememeleri gerektiği ve her fırsatta bebekleri anne sütü ile beslenmesinin faydalı olacağıdır. Anne sütünün elbette en önemli faydası bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeğe yaşamın ilk aylarında yaşama gücü vermesidir. Ancak anne sütünün bağışıklığı kuvvetlendirmesinin yanında zeka geliştiren faydalı bir besin maddesi olduğu da biliniyor. Bu konuda yapılan bir takım bilimsel araştırmalarda anne sütü içen bir bebeklerin ortalama zeka düzeyinin içmeyenlere nazaran ortalama olarak 10 puan IQ dilimi olarak daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Anne sütünün bebek için önemi elbette bununla sınırlı değil.

Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi Nedir?
Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk süt (ağız sütü) bebek için çok önemlidir. Çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bebeğin annesi ile sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinler ile beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.

Anne Sütü Neden Bebekler İçin En İyi Besindir?
Anne sütü bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi besin değerlerine sahiptir. Yalnız D vitamini yoktur oda dışarıdan takviye edilir. Anne sütünün hazmı kolaydır, daima taze, temiz, ulaşılabilir, ekonomik ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Çocuk yaşamında sağlıklı bir beslenmeye giden yolda atılması gereken ilk adım, anne sütü ile emzirme. Uzmarlar, emzirmenin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekiyorlar ve anne sütü ile beslenen çocukların zeka düzeylerinin mamayla beslenenlere göre 8 puan daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, anne sütüyle emzirme, sağlıklı bir beslenmenin üç temel öğesini ‘‘yiyeceği, sağlığı ve bakımı’’ kusursuz biçimde kaynaştırıyor.

Yapılan araştırmalar, bebekken anne sütüyle beslenen kişilerin zeka düzeylerinin(IQ) mamayla beslenenlere göre 8 puan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Öte yandan araştırmalar, emzirmeye erken başlama ile doğum sonrası kanama riskinin azalması arasında güçlü bir bağlantı olduğunu da ortaya koyuyor. Ayrıca, bebeğin emzirilmesine doğumdan hemen sonra başlanılması, rahimde kasılmayı uyarıyor ve kan kaybını azaltıyor. Bebeklerini emziren annelerde menapoz öncesi göğüs kanseri riski azalıyor.

Emzirme ne kadar uzun sürerse kanser riski o kadar düşüyor. Alınan bilgilere göre, bebek ölüm oranlarının yüksek olduğu ülkelerde, mamayla beslenen bir bebeğin, yalnızca anne sütüyle beslenen bir bebeğe göre ishalden ölme riski 14, zatürreden ölme riski 4 kat daha fazla gerçekleşiyor

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver