Anne Sütüne En Yakın Süt Hayvan Sütü Hangisidir-Keçi Sütü Yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda Anne Sütüne En Yakın Süt Hayvan Sütü Hangisidir-Keçi Sütü Yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütüne En Yakın Süt Hayvan Sütü Hangisidir-Keçi Sütü Yararları
keçi sütünün faydaları

keçi sütünün faydaları

Anne sütüne en yakın süt hiç şüphesiz keçi sütüdür. Keçi sütü, en büyük rakibi olan inek sütüne göre sağlığa daha fazla faydalı bir süt çeşididir. Bebeklerin günlük ihtiyacı olan triptofan, kalsiyum, fosfor, potasyum, D vitamini, b2 vitamini (riboflavin) gibi bebek gelişiminde son derece önemli etkileri olan vitamin, protin ve mineraller keçi sütünde bir hayli fazla oranda bulunmaktadır.

Keçi Sütünün Faydaları Yararları Nelerdir?

Keçi sütünün bir diğer avantajı ise homojen bir yapıda olması ve içerisindeki değerli yağların kaymak olarak sütün üst kısmında toplanmamasıdır.

Keçi sütü, kalsiyum, ve bir amino asit türü olan triptofan bakımından çok iyi bir besindir. Keçi sütünde aynı zamanda, proteinler, fosfor, riboflavin (B2 vitamini) ve potasyum da bulunmaktadır. Ancak muhtemelen keçi sütünün en büyük yararı, özellikle inek sütünü sindirmede zorluk yaşayan bünyelerin bu sütü daha kolay bir biçimde sindirebilmesidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, insanlarda ve bilhassa bebeklerde bir takım alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinen özel proteinlerin, inek sütüne nazaran, keçi sütünde oldukça az miktarlarda olduğu açığa çıkarılmıştır. Alfa s1-kazein, ve beta-kazein proteinleri de dahil olmak üzere alfa-kazein proteinleri insanlarda protein alerjilerinin başlıca sebepleridir. Diğer yandan bağırsaklarda kolik benzeri inflamasyonlara neden olan oligosakkaritler keçi sütünde daha az bulunmakta ve bu durum da kolik ağrısı şikayeti çeken bebekler için keçi sütünün sindirimi daha kolay bir içecek olarak önemini artırmaktadır.

Inek sütü alerjisi olan pek çok kişilerin inek sütünü içmeleri durumlarında kronik kulak enfeksiyonları, astım, egzama, romatoid artrit gibi hastalıkların daha yaygın bir biçimde görüldüğü tespit edilmiştir. bu kişilerde inek sütü yerine keçi sütünün tercih edilmesi bu rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

Kemikleri güçlendirmek ve boy uzatmak için keçi sütü gibi kalsiyum ve mineral deposu bir besinin kesinlikle tercih edilmesi gerektiğini uzmanlar öneriyorlar. Bildiğiniz gibi kalsiyum, kemiklerin gücünün ve yoğunlunun korunmasında önemli rol üstlenen bir mineraldir. Kemik mineralizasyonu olarak bilinen süreçte, kalsiyum ve fosfor mineralleri, kemikleri güç ve dayanıklı kılan kalsiyum fosfat bileşiklerine dönüşmektedir. Kalsiyum fosfat, kemiklerin yapısını ve dayanıklılığını temin eden bir çeşit mineral kompleksidir. (hidroksiapatit de denir) Bir bardak keçi sütü, yetişkinlerin günlük fosfor ihtiyacının % 27 sini, kalsiyum itiyacının ise % 32.6′sını sağlamaktadır. Buna karşılık, bir bardak inek sütündeki, kalsiyum ve fosfor oranı sırasıyla % 29.7 ve% 23.2 dir.

Özellikle kemik gelişimi sürecinin önemli olduğu bebeklerde ve çocuklarda, kemiklerin erime ve deformasyon sürecinin başladığı yetişkinlerde keçi sütü tüketimi özendirilmelidir. keçi sütünün faydaları arasında kansere neden olan kimyasallara karşı kolon hücrelerinin korunması da sayılmadan geçilmemelidir. Menopoz ya da romatoid artrit gibi belirli koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek kemik kaybını önlemeye yardımcı olan keçi sütü, kadınların belalısı olan migren baş ağrılarına da doğal çözüm sunar. Kadınlarda görülen adet ağrıları ve adet öncesi sancıları da hafifletici özelliğe sahip ola keçi sütündeki kalsiyum minerali aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını düzenlemesi, sinir hücrelerinin onarımı, kas kasılmalarını azaltması gibi önemli bir takım yararlara da sahiptir.

Sonuç olarak anne sütüne en yakın yapıya ve bebekleri hastalıklardan koruma düzeyine sahip olan süt keçi sütüdür. Bazı kaynaklarda Anne Sütüne En Yakın Süt eşek sütü olarak ifade edilir. Ancak eşek sütü keçi sütüne nazaran anne sütüyle daha az benzeşmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver