anne sütünden grip geçermi-emzirmeyle ve annenin sütüyle geçen hastalıklar nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda anne sütünden grip geçermi-emzirmeyle ve annenin sütüyle geçen hastalıklar nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

anne sütünden grip geçermi-emzirmeyle ve annenin sütüyle geçen hastalıklar nelerdir

Anne sütünden bebeğe gribin geçtiğine dair yanlış bir düşünce ve inanış var. Bu iddianın bilimsel hiç bir dayanağı yoktur. Elbette bir takım hastalıklar anne sütü yoluyla bebeğe geçebilmektedir. Ancak grip bunlardan birisi değildir. Aşağıda bu konuyu çok detaylı bir biçimde ele alarak hangi hastalıklar anne sütü ile bebeğe bulaşır, anne sütünden grip geçermi ve de emzirmeyle ve annenin sütüyle geçen hastalıklar nelerdir sorularına doyurucu yanıtları uzman doktor Ateş Karateke’nin ağzından öğreneceğiz.

Soğuk algınlığı, grip, deri enfeksiyonları ya da diyare gibi çok yaygın hastalıklar emzirme yoluyla (bebeğe) geçmez. Aslında, eğer annenin bir hastalığı varsa, anne sütü bebeğin bu hastalıktan korunmasına yardımcı olacak antikorlar içermektedir.

Bununla birlikte, anne sütüyle (bebeğe) geçebilen virüsler vardır. AIDS’e neden olan HIV virüsü bunlardan biridir. HIV pozitif, yani HIV taşıyıcısı, olan bir anne meme vermemelidir. Ayrıca, insan T hücreli lösemi virüsü (insan T-lenfotropik virüsü: HTLV-1) taşıyan anneler de, virüsün çocuğa geçme riski nedeniyle, meme vermemelidir. Eğer annenin meme uçları çatlamış ya da kanıyorsa, Hepatit C de emzirme yoluyla bebeğe geçme riski taşıyan bir başka virüstür. Eğer meme uçlarında sözü edilen bu sorun yoksa, Hepatit C için biberonla besleme ile emzirme aynı riski taşır.

Galaktosemi (galaktozun glikoza dönüştürülememesinden kaynaklanan bir metabolizma bozukluğu) adı verilen arazla doğmuş olan bebekler galaktozu (memelilerin sütünde bulunan bir şeker türü) metabolize edemezler ve bu nedenle bitki türevi olan hazır mamalarla beslenmek zorundadırlar. Fenilketonüri (PKU; bir aminoasit metabolizması bozukluğu) ile doğan bebekler anne sütü ile beslenebilirler, ama bunun gerçekleştirilmesi için özel klinik bakım gerekir.

Göğüs kanseri emzirme yoluyla (bebeğe) geçer mi?

Göğüs kanseri emzirme yoluyla (bebeğe) geçmez. Göğüs kanseri geçirmiş olan kadınlar genellikle kanserden etkilenmemiş göğüsten emzirirler. Hamilelik sırasında üretilen hormonların ve laktasyonun (emzirmenin) göğüs kanserini tetikleyebileceğine ilişkin bir takım kaygılar bulunmaktadır, ama bu henüz kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, çalışmalar, meme veren kadınların daha sonra göğüs kanserine yakalanma riskinin azaldığını göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver