Anka Kuşu Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Anka Kuşu Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anka Kuşu Nedir, Anka Kuşu Ne Anlama Gelir, Anka Kuşu Ne Demektir, Anka Kuşu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anka Kuşu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anka Kuşu Anlamı

Yüzü insana benzeyen, çok iri, tüyleri altın sarısı ve yeşil olarak tasarlanan bir efsane kuşu. Eskiden Mısır’da insanlar arasında yaşarmış. Çok oburmuş, insan eti de yermiş. Bir ara çocukları kaçırıp yemeye başladığından, çağın peygamberinin Tanrı’dan af dilemesi üzerine Kafdağı’na sürülmüş. Şimdi orada yarı aç yarı tok yaşıyormuş. Bu nedenle divan edebiyatında azla yetinme (kanaat) simgesi olarak kullanılırdı. Masallarımızda zümrüdüanka adıyla anılan bu kuş, sevgilisini ya da başka bir şey aramak üzere uzak ülkelere gitmek zorunda kalan kimseleri sırtında uçurup istediği yere ileten bir hayvan olarak anlatılır. İran efsanelerinde simurg adıyla anılan kuşa benzemekle birlikte eylemleri bakımından, ondan farklıdır. Ancak divan edebiyatında anka yerine simurgun kullanıldığı da olmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Anka Kuşu Nedir Anka Kuşu ödev ara Anka Kuşu kelime anlamı Anka Kuşu sözlükte ara Anka Kuşu ansiklopedi bilgi bankası ara Anka Kuşu ne demek Anka Kuşu neye denir

Anka Kuşu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver