Anjiyo Ameliyatı, Anjiyo Ameliyatı Nasıl Olur, Anjiyo Ameliyatı Nasıl Yapılır

anjiyo nasıl olur, anjiyo nasıl yapılmakta, anjiyo nedir, anjiyo nedir nasıl yapılır

Anjiyo nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp-damar hastalıkları ve tıkanıklıklarında uygulanan bir yöntem olan anjiyo, giderek yaygınlaşmakta ve uzmanlar sağlıklı beslenmemenin, egzersiz yapılmamasının bu işlemi arttırdığına dikkat çekiyor. Kalbine iyi bakmayanların şimdiki, en büyük sorunu damar tıkanıklığıdır. Kalp damarlarının tıkanması nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için anjiyo uygulanmaktadır.

 

 

Anjiyo nasıl yapılır ?

 

Anjiyo için hastaların kasık bölgesi kullanılır. Tıkanık olan kalp damarına ulaşmak için sağ kasık kullanılır. Öncelikle sağ kasık tıraş edilir ve hasta masaya yatırılır. Kol girişi ve kasıklar iğne ile uyuşturulur. Bölge uyuşturulduktan sonra, daha sonra geri çıkartılmak üzere plastik kılıf yerleştirilir. Bu esnada hastalar çok az bir sızı hissedebilir; ancak bundan sonrasında hiçbir şey hissedilmez. Ardından atardamara 2 mm çapında kanül adı verilen boş borucuk yerleştirilir. Kanül, plastik kılıf ile damar ağzına yerleştirilmektedir. Bu işlem sonrası daha iyi röntgen görünümü almak için özel sıvı bir madde damara verilir ve video film çekilir. Bu esnada farklı açılardan görüntü alınır. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. Uygulama sonrası plastik kılıf çıkartılır. Kasık bölgesine, meydana gelebilme ihtimali olan kanamanın önlenmesi için ağırlık konulur. Yaklaşık 5 saat bu ağırlıklar kasık üzerinde durmalı ve hasta asla hareket etmemelidir.

 

Anjiyo sonrası


Anjiyonun ardından odaya alınan hastalar, uzman hekimler tarafından bilgilendirilir ve anjiyo raporu hastaya teslim edilir. Uygulama sonrası hastanın durumuna bağlı olarak aynı gün yada ertesi gün taburcu edilir. Anjiyo öncesi hastalar aç olduklarından dolayı, anjiyo sonrası yemek yemek için hekimler gerekli bilgileri hastanın durumuna göre verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver