Anevrizma nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Anevrizma nasıl bir hastalıktır? Anevrizma hastalığının en önemli belirtileri nelerdir ve nasıl teşhis edilir?

Anevrizma başka hangi hastalıkların habercisi olabilir? Anevrizma ölümcül bir hastalık mıdır yoksa kesin bir tedavisi var mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bıçak saplanır gibi baş ağrısına dikkat!

Daha önceleri sizde de hiç bıçak saplanır gibi bir baş ağrısı oldu mu?  Bu yazıda insanların daha çok baloncuk olarak adını duyduğu bir rahatsızlık olan anevrizma hakkında sizlere bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sunuyoruz…

Birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan anevrizmanın tespitinin güç olduğunu söyleyen Prof. Sencer “Anevrizma kanayana kadar çoğunlukla bir belirti vermiyor. Ancak gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları dikkatte almak gerekir. Zamanında yapılan tetkikle ortaya çıkarılabilen anevrizmalar doğru müdahaleyle hayat kurtarıyor” diyor.

Beyin anevrizmalarında erken tanının önemi nedir?

Beyinde oluşan baloncukların patlayarak kanaması sonucunda, hastanın hayatını kaybetmesi veya ciddi derecede sakat kalması ihtimali çok yüksek. Bu yüzden baloncukların kanama yapmadan tanınması ve tedavi edilmesi hayati önem taşıyor.

Anevrizmayı tetikleyen etkenler nedir?

Ailesinde beyin kanaması öyküsü olanlar, bilinen damar hastalıkları bulunanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olan bireyler, alkol ve sigara kullananların beyin anevrizması konusunda çok daha dikkatli olması gerekiyor. Her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunma ve erken tedavi için, bu konuda deneyimli merkez ve hekimlerin kontrolü büyük önem taşıyor.

Hastalığın teşhis yöntemleri nelerdir?

Beyinde oluşan baloncukların tespiti için MR ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan incelemeler ön teşhisi sağlamakla beraber, beyin anevrizmalarına kesin tanı beyin anjiyografisi ile konuyor. Geçmiş yıllarda sadece açık beyin ameliyatı ile tedavi edilebilen anevrizmalar artık kafatası açılmadan anjiyografik yöntemle içleri doldurularak (embolizasyon) tedavi edilebiliyor.

Anevrizmaların kapalı tedavisi kimler tarafından yapılıyor?

Beyin anevrizmalarının tanı ve kapalı tedavisini (embolizasyon) nöroradyologlar yapıyor. Ülkemizde deneyimli nöroradyologların sayısı (tüm dünyada da olduğu gibi) az ve bu işle ilgilenen deneyimli referans merkezleri sınırlı. Anevrizmaların tanı ve tedavisinin doğru ellerde yapılması önemli. Deneyimli ekip ve merkezlerde yapılan tedavinin başarı oranı çok yüksek ve potansiyel olarak öldürücü veya sakat bırakıcı bir hastalık bu yolla daha oluşmadan önlenebiliyor. Aynı zamanda açık ameliyata göre çok daha kısa sürede normal günlük hayata dönmek mümkün oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver