Anevrizma Ameliyatı, Anevrizma Baloncuk Nasıl Tedavi Edilir, Anevrizma Baloncuk Tedavisi

anevrizma nasıl geçer, anevrizma nasıl tedavi edilir, anevrizma tedavi yöntemi, anevrizma tedavi yöntemleri

Anevrizma tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Anevrizma tedavisi için erken müdahalenin hayat kurtardığını söyleyen uzmanlar, bir anda ortaya çıkan bu hastalığın teşhisi için uzman doktoraların bilgisinin ve dikkatinin oldukça mühim olduğunu da dile getirdiler. Sinsi bir şekilde ortaya çıkan bu hastalığın belirtileri şiddetli baş ağrısı, bayılma ve kusmadır. Ayrıca kısa süreliğine bilinç kaybı da anevrizma kanaması sırasında ortaya çıkar. Anevrizma hakkında detaylı bilgi için Anevrizma (baloncuk) nedir? başlıklı konuya tıklayın!

 

 

Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma tedavisi uzman doktorların eşliğinde yapılmalıdır. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat İnan, erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi ile bu hastalığın önlenebileceğini söylemektedir. Baloncuk tedavisi olabildiğince erken olmalı ve tedavi aşamasında, hasta yoğun bakımda takip edilmelidir. Anevrizma (baloncuk) tedavisi için adeta zamanla yarışıldığını söyleyen Dr. İnan, bu hastalığın tam teşhisi için anjiyonun gerekli olduğunu da vurgulamaktadır.

 

Anevrizma teşhisi

 

Anevrizma kanamasının anlaşılması için öncelikle tomografi çekilir. Çoğu zaman tomografi ile kanama tespit edilse de, bazı hastaların kanaması tomografide görülmemektedir. Ense sertliği görülmesi de anevrizma belirtisidir. Bu durumda doktor, beyin omurilik sıvısından örnek alarak inceleme yapar ancak, bu da bazen tomografi gibi kesin sonuç vermeyebilir. Hastanın şikayetlerinden kanama olasılığının yüksek olmasından şüphelen doktor, işi şansa bırakmayarak anjiyo yapar. Beyin damarlarını 3 boyutlu olarak gören doktor, anevrizma kanamasının olup olmadığına kesin karar verir.

 

Anevrizma tedavisi


Beyin anevrizmasının kanamadan öncede tespit edildiğini söyleyen Op. Dr.Murat İnan, “Kanama olsa da olmasa da anevrizma teşhisi konulan hastaları ameliyat ediyoruz. Çünkü beyindeki anevrizmalar kanamaya meyillidir ve ne zaman kanayacağı belli olmaz” dedi.  Ancak gelişen teknoloji ile artık ameliyata gerek kalmadan anevrizma tedavisi mümkündür. Op. Dr.Murat İnan, “Endovasküler yöntemle anevrizma ameliyatı artık geride kalıyor. Anevrizma hastaları artık ameliyat edilmeden de tedavi edilebiliyor” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver