Anestezi Vücutta Hasar Oluşturur Mu, Anestezi Vücutta Kalıcı Hasarlara Yol Açar Mı, Anestezi Zararlı Mı

anesteziden korkmak, genel anestezi zararlı mı, ,

Anestezi kalıcı hasara yol açar mı?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Genel, lokal ve bölgesel olmak üzere üç dala ayrılan, hastaların cerrahi işlemden dolayı ağrı çekmemesi, yapılan işleme müdahale etmemesi ve hasta konforunu sağlamak amacıyla geliştirilmiş tıbbi bir uygulama olan anestezi, 150 yıldır uygulanan bir bilim dalıdır. Anestezinin en korkulan türü genel anestezidir. Bu korku, anestezinin kişiyi uyutamaması, anesteziden sonra uyanamaması ve anestezi sonrası vücutta kalıcı hasarın oluşma korkusudur. Peki böyle bir ihtimal var mıdır? Uzman doktorların bu soruya yanıtları şöyle:

Ameliyat sırasında fazla narkoz verildiği için ya da hastanın narkozu kaldıramadığı için uyanamama gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Modern anestezi pratiğinde yan etki oranı düşük, yeni ve kısa süreli etki eden anestezi ilaçları geliştirilen hastaların bu tür korkulara kapılması gereksizdir. Teorik olarak anestezinin komplikasyonları vardır, ancak pratikte tam teşekkürlü bir hastanede anestezi uzmanları tarafından uygulanan anestezi her zaman güvenlidir.

Anestezi vücutta kalıcı hasarlara yol açar mı?

Bazı hastalar anestezinin zihinsel fonksiyonlarda hasara yol açacağı düşüncesi ile anestezi işleminden bir hayli korkmaktalar. Birkaç kez anestezi almış olan hastaların yeniden anesteziye maruz kalacak olmaları, anestezinin vücutta birikmesi ve organlara zarar verecek, beyin işlevlerini bozacak gibi düşünceleri mevcuttur. Ancak bu korkularda gereksizdir. Çünkü bilimsel ve tıbbi açıdan anestezinin bu tür sorunlara yol açtığı görülmemiştir. Sadece yetişkinler için değil, çocuk ve bebekler içinde anestezinin tekrar tekrar alınmasında bir sakınca yoktur. Uygun ilaç seçimi ve dozajı ile üst üste alınan anestezi herkes tarafından tolere edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver