Anemi Sebepleri, Kansızlık Anemi Tedavisi, Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir

, , ,

Kansızlık Nasıl Giderilir Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Burada

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Halk arasında kansızlık olarak bildiğimiz anemi, aslında yaygın olan bir sağlık sorunudur ve bir çok insanın gerek alternatif ilaçları ile gerek ise tıbbi ilaçlar ile tedavi yöntemleri denediği bir hastalıktır. Kansızlık ne kadar yaygın olursa olsun, halk olarak kansızlık sorunu için endişe etmiyor olsakta, aslında kansızlık kesinlikle ciddiye alınmalı ve mutlaka önce aneminin sebepleri bulunmalı ve kesinlikle önce bir hekime danışmalı diyoruz, ayrıca sizlere bu yazımızda kansızlık “anemi” hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri ayrıntılarıyla aktarıyoruz. Şimdi gelin, hepbirlikte kansızlık nedenleri hakkında ve kansızlık nasıl giderilir ve daha fazlası için bilgi edinelim arkadaşlarım.

Kansızlık Nedir

Kansızlık Nedenleri: Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği, Aneminin en önemli nedenidir. Çeşitli nedenlerle vücudun demir emiliminin azalması da Anemiye neden olabilir. Ayrıca, müzmin basur kanamaları, aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması, doğuştan olan bazı hastalıklar, romatizma, lösemi ve kanserde de görülür. Bunların yanında, Hamilelikte kansızlık görülme oranı yüksektir. Bebeklerde kansızlık genellikle anne sütü yerine inek sütü vermek ve ek besinlere geç başlamaktan kaynaklanır. Daha çok Akdeniz ülkelerinde yaşayanlarda görülen ve Akdeniz Anemisi (Talasemi) olarak adlandırılan kansızlığın nedeni büyük oranda genetiktir ve anne-babadan doğacak çocuğa geçer.

Kansızlık Belirtileri: Anemi; halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, iştahsızlık, bulantı, sık hastalanma, daha fazla üşüme, dikkati toplamada güçlük, yüzde, gözde ve avuç içlerinde solgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişkinlik, ishal, kusma, burun kanaması gibi belirtiler de görülebilir.

Kansızlık Tedavisi: Tedavide öncelikle Anemiye neden olan unsurlar giderilmeye çalışılır. Basur, Aşırı adet kanaması gibi nedenler varsa tedavi edilir. Eğer kansızlığın nedeni yetersiz beslenme sonucu demir eksikliği ise demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği giderilmeye çalışılır. İstirahat ve temiz hava da yararlıdır. İleri kansızlık durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Hasta çok kan kaybetmişse kan nakli de gerekebilir.

Kan yapıcı gıdalar olarak üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal oldukça yararlıdır. Ayrıca, kansızlığa karşı alınabilecek önlemlerden biri de, vücudun demir emilimini azaltan çay, kahve, sigara,***** ve koladan uzak durmaktır.

Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde kansızlık sık görülebildiği için özellikle gebelerin ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesine ve gerekiyorsa demir takviyesi yapılmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde görülen kansızlık gelişim bozukluklarına da neden olabileceği için çok dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver