Anaerkillik Nedir Hakkında Bilgi

Anaerkillik Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anaerkillik Nedir, Anaerkillik Ne Anlama Gelir, Anaerkillik Ne Demektir, Anaerkillik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anaerkillik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anaerkillik Anlamı

Ailedeki otoritenin ve siyasal örgütlenme içinde gücün kadına ait olduğu toplumsal yaşam biçimi. 19. yy.’da bazı tarihçiler ve antropologlar tarafından ortaya atılan bu görüşe göre, anaerkillik, erkeğin üstün olduğu toplumsal örgütlenme biçiminden önce gelmekteydi. Anaerkil sistemde kadınlar, aileye ait olan malların mülkiyetine sahiptirler, yüksek dinsel görevler kadınlara aittir. Evlilik içinde karı ve koca, kadının ailesinin evinde yaşarlar. Siyasal iktidar kadın soyundan gelir, ancak bunu erkekler kullanır. Akrabalık ilişkileri de kadınlara dayanır. Örneğin kadının erkek kardeşi yani dayı, kız kardeşinin çocuklarının yetiştirilmesinde söz sahibidir. Kocanın, kendi ailesinin yanında yaşadığı ve karısını zaman zaman ziyaret ettiği durumlar da söz konusudur. Ailede adlar ve sanlar kadının babasından çocuklarına geçer. Aile içinde en yaşlı kadın, evde çok önemli bir rol oynar ve evdeki diğer kadınları yönetir. Anaerkil toplumlardaki en önemli özelliklerden biri de kadınların konuştuğu dilin, erkeklerinkinden farklı olmasıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Anaerkillik Nedir Anaerkillik ödev ara Anaerkillik kelime anlamı Anaerkillik sözlükte ara Anaerkillik ansiklopedi bilgi bankası ara Anaerkillik ne demek Anaerkillik neye denir

Anaerkillik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver