Anadolu Nedir Hakkında Bilgi

Anadolu Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Anadolu Nedir, Anadolu Ne Anlama Gelir, Anadolu Ne Demektir, Anadolu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Anadolu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anadolu Anlamı

Türkiye’nin Asya kıtasındaki topraklarına verilen ad. “Küçük Asya” yarımadasının karşılığı olarak da kullanılır. Türkiye topraklarının yüzde 97′sini kapsayan Anadolu, kuzeyde Karadeniz, doğuda İran, güneyde Irak, Suriye ve Akdeniz, batıda Ege Denizi ile çevrilidir. Beş bin yıldan beri pek çok uygarlığın beşiği olan Anadolu’nun adı Yunanca Anatoli (doğu) sözcüğünden gelir. İlk Çağ’da Herodot’tan önce yalnız Ege Denizi’nin doğu kıyıları Anadolu diye adlandırılırken, Herodot zamanında tüm Asya kıtası, Anadolu olarak adlandırılmaya başlandı. Bu nedenle Kızılırmak’ın batısına “Küçük Asya” denildi. Çeşitli devletler zamanında bu adla birçok idarî bölge kuruldu. Bergama Krallığı’nın Roma İmparatorluğu’na katılmasıyla İ.Ö. 129′da Bergama toprakları “Provincia Asia” adıyla bir Roma eyaleti oldu. Bizans İmparatorluğu zamanında da 14 idarî bölgeye (thema) ayrıldığında, Eskişehir bölgesini ve İç Anadolu’nun bir bölümünü içine alan “thema”ya “Themata Anatolika” adı verildi. Osmanlılar döneminde sınırları zaman zaman değişmekle birlikte geniş bir “Anadolu Eyaleti” kuruldu.

Konu ile ilgili aramalar: Anadolu Nedir Anadolu ödev ara Anadolu kelime anlamı Anadolu sözlükte ara Anadolu ansiklopedi bilgi bankası ara Anadolu ne demek Anadolu neye denir

Anadolu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver