Ampermetre Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgi

Ampermetre Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ampermetre Nedir, Ampermetre Ne Anlama Gelir, Ampermetre Ne Demektir, Ampermetre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ampermetre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ampermetre Anlamı

Ampermetre Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?
Elektrik akım şiddetini ölçen araç. Akımın manyetik ya da ısı etkisiyle çalışır ve devreye seri bağlanır. Başlıca çeşitleri döner çerçeveli, döner mıknatıslı ve ısıl ampermetredir. Döner çerçeveli ampermetre, kalıcı bir at nalı mıknatısın manyetik alanı içinde dönebilen çok sayıda sarımdan yapılmış bir çerçeveden oluşur. Çerçeve, geçirdiği akımla doğru orantılı olarak döner ve derecelendirilmiş cetvelden akım şiddetini gösterir. Bu, en duyarlı ampermetredir; ancak yalnızca doğru akım ölçer. Döner mıknatıslı ampermetredeyse, sabit bir bobinden geçen akım, iki yumuşak demiri mıknatıslar ve aralarında oluşan itme, aletin ibresini saptırır. Bu etki, akım şiddetinin karesine bağlı olduğundan bu ampermetreyle hem doğru hem alternatif akım ölçülebilir. Isıl ampermetrede, akım şiddeti, bir tel dirençte meydana gelen sıcaklık artışından yararlanan özel bir düzenekle ölçülür. Bu ampermetre özellikle yüksek frekanslı akımlarda kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Ampermetre Nedir Ampermetre ödev ara Ampermetre kelime anlamı Ampermetre sözlükte ara Ampermetre ansiklopedi bilgi bankası ara Ampermetre ne demek Ampermetre neye denir

Ampermetre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver