Amper Nedir Hakkında Bilgi

Amper Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amper Nedir, Amper Ne Anlama Gelir, Amper Ne Demektir, Amper Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amper ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amper Anlamı

SI birim sisteminde elektrik akımı şiddetinin birimi (simgesi A). Amper, boşlukta, aralarındaki uzaklık 1 metre olan sonsuz uzunlukta, son derece küçük dairesel kesitli, doğrusal ve paralel iki iletkenin her birinden geçtiğinde, iki iletkenin de birer metresinin birbirine 2×10-7 Newton’luk, kuvvet uygulamasına yol açan sabit akım şiddeti olarak tanımlanır. Zaman zaman mutlak amper de denen bu tanım ve dolayısıyla bu birim 1948′de eski uluslararası (enternasyonal) amperin yerini almıştır. Uluslararası amper ise, gümüş nitratlı bir voltametrenin katodunda bir saniyede 1,118 miligram gümüş açığa çıkaran sabit akım şiddeti olarak tanımlanmıştı. Her iki amperin başlangıçta birbirlerine eşit olduğu sanılmaktaydı. Yapılan incelikli deneyler sonucunda 1 enternasyonal amper = 0,999850 A olarak saptanmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Amper Nedir Amper ödev ara Amper kelime anlamı Amper sözlükte ara Amper ansiklopedi bilgi bankası ara Amper ne demek Amper neye denir

Amper ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver