Amitler Nedir Hakkında Bilgi

Amitler Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amitler Nedir, Amitler Ne Anlama Gelir, Amitler Ne Demektir, Amitler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amitler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amitler Anlamı

Karboksilli asitler ve amonyaktan, asitteki hidroksil grubu yerine amonyum grubu (NH2) geçirilmesiyle elde edilen ve R bir alkil olmak üzere, RCONH2 genel formülüyle gösterilen alifatik bileşikler. Amitler için, kısaca, açillenmiş amonyak da denilebilir. Asit klorürleri, asitanhidritlerin ya da esterlerin amonyak ya da aminlerle tepkimesi sonucu elde edilir. Birincil, ikincil, üçüncül amit olarak sınıflandırılırlar. Birinciller, türedikleri asidin adındaki “-ik asit” yerine “-amit” eki getirilerek; ikincil ve üçüncül amitlerse, aynı biçimde, ancak önlerine azot ve alkil gruplarının adı küçükten büyüğe doğru eklenerek adlandırılırlar. Çoğu basit amitler, ergime noktası düşük, hidrojen bağı kuvvetli, suda çözünür katılardır. Formamit sıvıdır ve çözücü olarak kullanılır. Polimer yapıda olan amitler (naylon gibi) sentetik elyaf olarak kullanılır. Proteinlerde ve peptitlerde de aminoasitler, birbirine amitlerle bağlanır. Nikotinamik, hücre solunumunu kolaylaştırıcı olarak ve prokayinamit, kalp hastalıklarına karşı çeşitli ilâçların bileşimine girerler. Genel olarak baharatların etkin maddesi de (biberde capsaicin, karabiberde piperin) birer alkil amittir.

Konu ile ilgili aramalar: Amitler Nedir Amitler ödev ara Amitler kelime anlamı Amitler sözlükte ara Amitler ansiklopedi bilgi bankası ara Amitler ne demek Amitler neye denir

Amitler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver