Amipli Dizanteri, Amipli Dizanteri Hastalığı, Amipli Dizanteri Hastalığı Nedenleri

amipli dizanteri neden olur, amipli dizanteri nedenleri, amipli dizanteri nedenleri nelerdir, amipli dizanteri ve nedeni

Amipli dizanteri nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Entamoeba his-tolytica isimli bir salağın sebep olduğu amipli dizanteri tropikal ülkeler başta olmak üzere ılıman ve soğuk kuşaklarda da husule gelen ve sağlığı önemli derecede etkileyen ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcı olan amipli dizanteri hastalığı ağız yoluyla ya da amipli dizanteri hastasının dışkısının içme sularıyla karışması ve bu suyun içilmesi ile bulaşmaktadır.

Amipli dizanterinin insandan insana bulaşma riski oldukça düşük olmaktadır. Ancak kötü çevre koşulları bu hastalığın bulaşmasında önemli etkendir. Hem sağlık koşullarına hem de çevre temizlik koşullarına gereken özenin gösterilmemesi amipli dizanteri hastalığının bulaşmasında büyük risktir.

Amipli dizanteri hastalığının ortaya çıkmasında diğer önemli etkenler ise; kara sinekler, parmaklar, besinler, kirli eşyalardır. Aynı zamanda amipli dizanteriye sebep olan asalağın sıcak bölgeleri sevmesi ve bu bölgelerde uzunca yaşam sürdürmesi de sorunun görülmesinde bir tehdittir.

Amipli dizanteriye sebep olan asalak kanla beslenmekte olup dokularda ve sulu dışkıda bulunmaktadır. Asıl yeri bağırsaklar olan bu asalak kimi zaman bağırsağı delerek karaciğere geçmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver