Aminler Nedir Hakkında Bilgi

Aminler Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Aminler Nedir, Aminler Ne Anlama Gelir, Aminler Ne Demektir, Aminler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Aminler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Aminler Anlamı

Amonyağın bir ya da daha çok hidrojeni yerine, alkil ya da aril gruplarının geçmesiyle türeyen bileşikler. Her durumda karbon-azot bağı içerirler. Amonyağın hidrojenleri yerine geçen grup sayısına göre birincil, ikincil ve üçüncül amin olarak sınıflandırılırlar. Azot atomuna bağlanan gruplar küçük moleküllüyse, grup adlarının sonuna amin sözcüğü getirilerek (metil etil amin), büyük moleküllüyse ya da hidrojen ve karbondan başka atomlar içeriyorsa, grup adı önüne amino sözcüğü getirilerek adlandırılır (aminoantrakinon). Bu durumda azota bağlı başka hidrokarbon grubu varsa, azottan sonra, adı amino ekinin önüne getirilir. Aminler, amitlerin ve nitro bileşiklerinin indirgenmesiyle ya da amonyağın organik alojenürler, alkoller ya da sülfonik asitlerle tepkimesiyle elde edilebilirler. Basit aminler, kuvvetli bazlardır. Asit türevleriyle amitler verirler. Aminler, başlıca proteinlerin bozunmasıyla ortaya çıkarlar. Özellikle balık salamurasında bulunurlar. Boya, sentetik elyaf yapımında, özellikle aromatik olanlar da ilâç sanayiinde kullanılırlar. Amfetamin ve izomerleri sinir merkezlerine etki ederek kasları uyarır, solunumu kuvvetlendirir.

Konu ile ilgili aramalar: Aminler Nedir Aminler ödev ara Aminler kelime anlamı Aminler sözlükte ara Aminler ansiklopedi bilgi bankası ara Aminler ne demek Aminler neye denir

Aminler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver