Amerikada Kasırga Durumu: Haberi Hakkında Bilgi

Amerikada Kasırga Durumu

Amerikada Kasırga Durumu, irene kasırgası, Amerikadaki Kasırgada ölenler, Iren Storm

Son Dakika: Sandy kasırgası hayatı felç etti.

Sponsorlu Bağlantılar

ABD’nin doğu yakasında etkili olan Sandy kasırgası nedeniyle ülkede ölenlerin sayısı 39′a yükseldi. Ülkede 15 binden fazla uçak seferi iptal edildi. New York metrosu, 108 yılın en ağır hasarını aldı.

Daha fazla bilgi için;

Kaynak: Haber7

29.08.2011

ABD’yi vuran Irene Kasırgası nedeniyle iki gündür gerçekleştirilemeyen İstanbul-New York seferleri yeniden başladı.

 Kasırganın etkisini kaybetmeye başlamasıyla bugün yeniden başlatılan seferler nedeniyle New York uçuşlarında yoğunluk yaşandı. İki gündür uçuşları iptal edilen yolcular seferlerin yeniden başlamasıyla havalimanına akın ettiler. THY’nin TK-001 sefer sayılı uçağı ve Delta Havayollarının DL-73 tarifeli uçağının İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan zamanında hareket edeceği bildirildi.

28.08.2011 – 12:50 Güncel

 

Ölü sayısı artıyor

Hafta başında Karayipleri etkisi altına alan Irene Kasırgası, ABD’nin New York Eyaleti’ne kadar yüzlerce kilometrelik alanı dünden itibaren vurmaya başladı. 65 milyon insanın yaşamını etkileyecek kasırga için 8 eyalette olağanüstü hâl ilan edildirken, ölü sayısının 10′a çıktığı bildirildi.

 Dün Kuzey Carolina’nın Cape Lookout bölgesini vurduktan sonra şiddeti biraz düşen ve Kategori 1 seviyesinde yer alan Irene, saatte 128 ile 136 km hızla esen rüzgarlarla ilerlemeye devam ediyor. Irene’nin bugün öğleden sonra altı eyaletin bulunduğu New England bölgesini etkilemesi bekleniyor.

İLK KURBANLARINI ALDI

İlk belirlemelere göre, kasırgadan dolayı Kuzey Carolina’da aralarında 11 yaşında bir çocuk olan beş, Virginia’da ise devrilen ağaçlar nedeniyle biri bebek üç kişinin öldüğü belirtildi. Florida eyaletinde ise uyarılara kulak asmayan 55 yaşındaki bir sörfçü dev dalgaların arasında kalarak hayatını kaybetti. Maryland eyaletinde de en az bir kişinin öldüğü bildirildi.
Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu da Irene kasırgası sırasında yardıma ihtiyaç duyacak Türk vatandaşlarına 24 saat hizmet sunacak bir kriz masası oluşturdu.

METRO İSTASYONU ÇÖKEBİLİR

New York’ta onbinlerce insan kasırganın izleyeceği güzergahtan kaçmak için yollara döküldü. New York tarihinde ilk kez çökme olabileceği korkusuyla metro kapatıldı. New York’un ardından, Boston, New Jersey, Philadelphia ve Baltimore’da metro sistemi durduruldu.

Havalimanlarının da kapatılmasıyla ABD havayolu şirketleri, en az 9 bin uçuşu iptal etti. New York’ta kalan milyonlarca kişi gıda, su ve ilaç stokladı. Ancak hiçbir şeyi umursamayıp plajlara giden New Yorklular da var. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, “Eğer söylenenleri yapmazsanız, insanlar ölebilir” uyarısı yaptı. Bloomberg’a göre sele, elektrik kesintisine ve yıkıma neden olması beklenen Irene, ABD’ye 12 milyar dolara mal olacak.

27.08.2011 – 17:51 Güncel

New York Başkanı: Kenti terkedin

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Irene kasırgası sebebiyle şehri terk etmesi gerekenlerin bunu derhal yapmalarını istedi. Kasırga sebebiyle toplu taşımanın öğleden sona duracağını, köprülerin kapatılabileceğini ifade eden Bloomberg, işler kötüye gittiğinde herkesi tahliye edecek imkanlara sahip olamayabileceklerini söyledi.

370 BİN KİŞİ İÇİN TAHLİYE EMRİ

Kasırganın yarın ulaşması beklenen New York’ta alçak kesimlerde oturan 370 bin kişi için zorunlu tahliye kararı çıkarıldı. Manhattan bölgesi ile Brooklyn ve Queens plajları da bu yerler arasında bulunuyor.

New York bölgesindeki beş havaalanı da bugün öğleden sonra ulaşıma kapatılıyor. Yaklaşık 70 bin kişinin sığınacağı yerin hazır olduğu fakat insanların çoğunun kasırgayı akrabalarının yanında ya da kendi evlerinde karşılayacağı belirtiliyor.

Irene kasırgasının New York’a gökdelenlerin camlarını kıracak ve ağaçları devirecek kadar güçlü vurmasından endişe ediliyor.

ABD’nin doğu kıyıları, son yılların en büyük kasırgası Irene’i bekliyor. ABD Başkanı Barack Obama bölge halkına “en kötüsüne” hazırlanın çağrısı yaparken, 2 milyondan fazla kişiye güvenli yerlere gitmesi söylendi.

 ABD Ulusal Kasırga Dairesi, Irene’nin saatte 140 km hıza ulaşan rüzgarlarla Kuzey Carolina’nın Cape Lookout bölgesini etkilemeye çalıştığını duyurdu. Halk, bölgeden hızla tahliye ediliyor.

Dün gece saatte 160 kilometre hızla Kuzey Carolina eyaletine ulaşan Irene kasırgası, kuzeyde New York eyaletine kadar yüzlerce kilometrelik alanı etkisi altına alacak. Kasırganın 12 milyar dolar civarında mali zarara yol açması bekleniyor.

Kasırganın kategorisi her ne kadar TSİ 10.00 sularında 2′den 1′e indirilse de yetkililer ve bölge halkı tedbiri elden bırakmıyor. Kasırga alarmına geçen birçok eyalette yüz binlerce kişinin tahliye edilmesine çalışırken, ABD’nin başkenti Washington’da, başkentliler Irene kasırgasına karşı 3-5 günlük gıda ve ilaç stok etmeye başladı.

Yetkililer, kasırga sırasında herkesin “kendi başının çaresine bakmak” zorunda kalacağı, acil durumda bile ekiplerin gelmesinin mümkün olamayacağından hareketle, ABD’lilere tüm gerekli önlemleri acilen almaları çağrısında bulundu.

Bu sabah saatlerinde Washington’a dönen Obama, Martha’s Vineyard’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, ABD’lilerden “çok tehlikeli ve pahalıya mal olacak” bu kasırgayı ciddiye almalarını ve “en kötüye” hazır olmalarını istedi. Obama, bütün bulguların bu kasırganın “tarihi bir kasırga” olacağına işaret  ettiğini belirtti.

New York kentinde, cumartesi günü saat 12.00′dan başlayarak, tüm toplu taşıma araçlarının çalışmalarını durduracakları belirtildi.

İnsanların cumartesi akşamından başlayarak tüm Pazar günü evlerinden yada bulundukları yerlerden çıkmamaları çağrısında bulunulan New York’ta, metro ve otobüs ulaşımının cumartesi günü öğlenden sonra durdurulacağı açıklandı. Öte yandan, kentte birçok tünel ve köprü ile bazı otoyolların de trafiğe kapatılacağı belirtildi. 1985 yılında yaşanan Gloria Kasırgası’ndan bu yana ilk kez ‘olağanüstü durum’ ilan edilen New York’ta, Irene Kasırgası yüzünden yüzlerce hava, kara ve demiryolu seferinin iptal edilmesinin beklendiği açıklandı.

NEW YORK TÜRKEVİ’NDE KRİZ MASASI KURULDU
Cumartesi günü aksam saatlerinden başlayarak New York’u etkisi altına alması beklenen İrene Kasırgası nedeniyle, New York’taki Türkevi’nde de bir kriz masası kuruldu. New York Başkonsolosluğu yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada, “Amerika’nın doğu kıyılarını ve özellikle görev çevremizde yer alan eyaletleri etkisi altına almış bulunan İrene kasırgasının, şiddetinin artmasının ve hafta sonu New York şehri ile civarına ulaşmasının beklendiği yapılan açıklamalardan ve basından takip edilmektedir. Bu çerçevede anılan bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın yerel makamların uyarılarına duyarlı olmaları önem arz etmektedir.

Bununla beraber ihtiyaç duyulması halinde vatandaşlarımız için Başkonsolosluğumuzca Türkevi’nde bir kriz masası kurulmuştur. Yardıma ihtiyaç duyacak vatandaşlarımızın Türkevi’ne gelmeleri veya 24 saat 1-516-655 52 62 numaralı telefondan Başkonsolosluğumuza ulaşmaları mümkün olabilecektir. Öte yandan, bilindiği üzere Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi 1-888- 566 76 56 numaralı telefondan 7 gün 24 saat üzerinden hizmet vermektedir” dedi.

KASIRGA KATEGORİLERİ

Kategori 1:
Mobil evler dışındaki binalara zararı yok denecek kadar az. Küçük ve zayıf ağaçlar ile yol işaretlerinde hasara yol açabiliyor. Kıyı bölgelerinde sel baskınları yaratabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 119-153 km arasında değişiyor.

Kategori 2
Binalarda çatı, kapı ve pencerelerde hasar yaratabiliyor. Mobil evler, bitki ve ağaçlarda ciddi zararlar verebiliyor. Kıyılarda ve alçak bölgelerde sel baskınlarına yol açabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 154-177 km arasında değişiyor.

Kategori 3
Binalarda yapısal hasara ve zayıf duvarların yıkılmasına yol açabiliyor. Mobil evleri ise yerle bir ediyor. Büyük ağaçlar ve trafik işaretlerini devirebiliyor. Kıyı ve alçak kesimlerde küçük yerleşim birimleri sel altında kalabiliyor. Saatteki rüzgar hızı 178-209 arasında değişiyor.

Kategori 4
Perde duvarlarda ve çatılarda çok önemli hasarlar yaratıyor. Tüm ağaçlar ve trafik işaretlerini devirebiliyor. Kıyıdan 10 km içeriye kadar olan yerleşim alanlarının boşaltılmasını gerektiriyor. Çok ciddi sel baskınları yaratıyor. Saatteki rüzgar hızı 210-249 km arasında değişiyor.

Kategori 5
Neredeyse tüm evlerin ve endüstriyel binaların çatılarını uçurabiliyor ya da çökertiyor. Tüm ağaç, trafik işaretleri ve küçük evlerin tamamen yıkılmasına yol açabiliyor. Kıyıdan 10-18 km ye kadar yerleşim alanlarının boşaltılmasını gerektirebiliyor. Saatteki rüzgar hızı 250 km’yi geçiyor.

NASA Irene Kasırgası'nı böyle görüntüledi-25.08.2011

NASA Irene Kasırgası'nı böyle görüntüledi-25.08.2011

NASA Irene Kasırgası'nı böyle görüntüledi-25.08.2011

NASA Irene Kasırgası'nı böyle görüntüledi-25.08.2011

NASA Irene Kasırgası'nı böyle görüntüledi-25.08.2011

Kaynaklar:hürriyet, ensonhaber

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver