Ameliyatla Bademciklerin Alınması, Bademcik Ameliyatı, Bademcik Ameliyatı Nasıl Olur

bademcik ameliyatı nasıl oluyor, bademcik ameliyatı nasıl yapılıyor, bademcik operasyonu, bademcikler nasıl alınır

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademciklerde sık sık iltihaplanmanın husule gelmesi hastaların yutkunma zorluğu çekmesine ve iltihaplı bademciklerin çevre organlara zarar vermesine sebep olması durumunda, uzman hekimler bademciklerin cerrahi operasyonla alınmasını uygun görür ve hastayı bademcik ameliyatına alırlar. Bademciklerin mikrop ve bakterilerden iltihaplanması şişmesine, kızarmasına, üzerinin sarı ve beyaz renkli bir tabaka ile kaplanıp gözenekleşmesine neden olur.boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, yutkunma esnasında takılma hissi, ateşlenme, halsizlik, ağızda kötü koku, boyun bezelerinde, konuşma güçlüğü gibi şikayetlere sebep olan bademcikler ameliyat ile alınır. Peki bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatı 18 yaş üstü erişkinlerin genel anestezi talepleri olmadığı zaman operasyon lokal anestezi altında yapılır. Çocuklar için ise tercih genel anesteziden yana olur. Bademcik ameliyatı genellikle yarım saat sürer ve hastanın genel anesteziden uyanma süresi de eklenirse toplamda 1-1,5 saat olur. Uzman cerrah bademcikleri ağzın içinde alır ve husule gelebilecek bir kanamayı da önlemek için gerekli işlemleri yapar.

Bademcik ameliyatı için günümüzde bistüri, koter, radyoferakans ve lazer gibi çeşitli işlemler kullanılır. Ameliyat olan hasta yaklaşık 5-10 saat hastanede gözlem altında kaldıktan sonra, durumunda bir sorun olmayanlar taburcu edilir. Bayılma nöbeti ve süreğen bir hastalığı olanlar ise 1 gece hastanede yatırılır. Bunun yanı sıra yeterli sıvı alamayan ve 3 yaşın altındaki çocuk hastalarında bir ece yatırılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver