Amazon Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Amazon Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

Amazon ırmağı Nedir Nerededir ve Uzunluğu Kaç Metredir
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amazon ırmağı Nedir, Amazon ırmağı Ne Anlama Gelir, Amazon ırmağı Ne Demektir, Amazon ırmağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amazon ırmağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amazon ırmağı Anlamı

Güney Amerika’da büyük ırmak (6.275 km.). Beslenme havzasının genişliğiyle (6.968.000 km2) dünyada birinci ve saniyede 70.000 – 200.000 metreküp arasında değişen debisi ve uzunluğu ile Nil’den sonra ikinci gelir. Kuzey Brezilya’da 3.000 km.’den fazla bir kesimi ulaşıma elverişlidir. Coğrafyacılar Amazon’un ana kolu olarak, kaynağı Peru’da olan Naranon Irmağını gösterirler ki bu ırmak Iquitos yakınında, öteki önemli kolu Ucayali ile birleşir. Bu takdirde ırmağın uzunluğu 7.000 km.’yi geçer. Amazon, Ucayali kavşağından sonra doğuya döner, Kuzey Brezilya’nın Amazonas ve Par‡ eyaleti topraklarından geçerek, birçok kollara ayrılmış çok geniş bir haliçle (100 km. genişlik) Atlas Okyanusu’na karışır. Kollarından her biri de yine birer büyük ırmaktır. Amazon halici, 1500′de Vicente Pinzon tarafından keşfedildi. Fakat ırmağın ve havzasının asıl kâşifi, ona ilk adını vermiş olan Francisco de Orellana’dır. Orellana, yerli kabilelerle çatışmaları sırasında erkeklerle omuz omuza savaşan kadınlara da rastladığı için buraya “Amazon” ülkesi adını verdi. Dünyanın, insanların yaşamına en elverişsiz, dolayısıyla da en az tanınan bölgelerinden biri olan Amazon bölgesi, yüzölçümü 1,5 milyon km2 yi aşan uçsuz bucaksız bir bölgedir.

Konu ile ilgili aramalar: Amazon ırmağı Nedir Amazon ırmağı ödev ara Amazon ırmağı kelime anlamı Amazon ırmağı sözlükte ara Amazon ırmağı ansiklopedi bilgi bankası ara Amazon ırmağı ne demek Amazon ırmağı neye denir

Amazon ırmağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver