Amasya Tamimi Nedir Hakkında Bilgi

Amasya Tamimi Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya Tamimi Nedir, Amasya Tamimi Ne Anlama Gelir, Amasya Tamimi Ne Demektir, Amasya Tamimi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amasya Tamimi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amasya Tamimi Anlamı

9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’nın Amasya’da hazırlayıp yayımladığı genelgesi (22 Haziran 1919). Genelge, Mustafa Kemal Paşa tarafından 21/22 Haziran 1919 tarihinde yaveri Cevat Abbas’a yazdırıldı, hazırlandıktan sonra Mustafa Kemal Paşa’nın arkadaşları Rauf Bey (Orbay), Ali Fuat Paşa (Cebesoy), Albay Refet Bey (Bele) tarafından da imzalandı. Başlıca şu noktaları içeriyordu: 1. Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklâli tehlikededir. 2. Merkezî hükümet, yüklendiği sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum, milletimizi yokmuş gibi tanıtmaktadır. 3. Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. 4. Milletin durumunu gözden geçirmek, hak isteyen sesini dünyaya duyurmak için her türlü etki ve kontrolden bağımsız bir ulusal heyetin varlığı gereklidir. 5. Anadolu’nun her bakımdan en emin yeri olan Sıvas’ta millî bir kongrenin hızla toplanması kararlaştırılmıştır. 6. Bunun için bütün vilâyetlerin her sancağından, milletin güvenine sahip üç temsilcinin mümkün olan hızla hemen yola çıkarılması gerekmektedir. 7. Bu durum, millî bir sır olarak tutulacak, temsilciler gerekli görülen yerlerde kendilerini tanıtmadan yolculuk edeceklerdir. 8. Doğu illeri adına 10 Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. Diğer illerin temsilcileri, adı geçen tarihe kadar Sıvas’a varabilirlerse Erzurum Kongresi üyeleri de Sıvas genel toplantısına dahil olmak üzere hareket edeceklerdir.

Konu ile ilgili aramalar: Amasya Tamimi Nedir Amasya Tamimi ödev ara Amasya Tamimi kelime anlamı Amasya Tamimi sözlükte ara Amasya Tamimi ansiklopedi bilgi bankası ara Amasya Tamimi ne demek Amasya Tamimi neye denir

Amasya Tamimi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver