Amasya Görüşmeleri Amasya Görüşmeleri Alınan Kararlar Nelerdir

Amasya Görüşmeleri Nedir Önemi Ve Katılanlar Kimlerdir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya Görüşmeleri Nedir, Amasya Görüşmeleri Ne Anlama Gelir, Amasya Görüşmeleri Ne Demektir, Amasya Görüşmeleri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amasya Görüşmeleri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amasya Görüşmeleri Anlamı

20-22 Ekim 1919 tarihleri arasında Ali Rıza Paşa hükümetini temsilen Bahriye Nazırı Salih Paşa’nın başkanlığında bir heyetle, Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni temsil eden Mustafa Kemal, Rauf Bey, Bekir Sami Bey arasında yapılan konuşmalar. Anadolu’da başlayan Millî Mücadele’ye bütün olanakları ile karşı çıkan, Sıvas Kongresi sırasında da bu politikasını sürdüren ve Sıvas Kongresi’ni basmak, kongreye katılanları tutuklatmak için Ali Galip’i görevlendiren Damat Ferit Paşa, bunda başarıya ulaşamayınca 5 Ekim 1920 tarihinde sadrazamlıktan istifa etti ve yerine Ali Rıza Paşa sadrazam oldu. Yeni sadrazam Millî Mücadele’ye taraftardı. Millî Mücadele’yi yürütenlerle anlaşmak için hükümetinde bahriye nazırı olan Salih Paşa’yı bir heyetin başında Amasya’ya gönderdi. Salih Paşa ile Mustafa Kemal ve arkadaşları arasında yapılan görüşmeler üç gün sürdü ve Amasya Protokolü denilen bir antlaşma ile sona erdi.

Konu ile ilgili aramalar: Amasya Görüşmeleri Nedir Amasya Görüşmeleri ödev ara Amasya Görüşmeleri kelime anlamı Amasya Görüşmeleri sözlükte ara Amasya Görüşmeleri ansiklopedi bilgi bankası ara Amasya Görüşmeleri ne demek Amasya Görüşmeleri neye denir

Amasya Görüşmeleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.
Amasya Görüşmeleri Alınan Kararlar Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver