Amanos Dağları Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Amanos Dağları Nedir Nerededir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Amanos Dağları Nedir, Amanos Dağları Ne Anlama Gelir, Amanos Dağları Ne Demektir, Amanos Dağları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amanos Dağları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amanos Dağları Anlamı

Güney Anadolu’da sıradağ. Maraş yakınlarındaki Ahır Dağları’ndan başlar, güneybatıya doğru Hatay toprakları boyunca uzanır ve Hınzır Burnu’nun güneybatısında Akdeniz kıyısında sona erer. Halk arasında, yörelere göre Gâvur Dağı, Akma Dağı, Karadağ, Alma Dağı, Kızıldağ gibi adlarla anılır. Amanos Dağları, 4.000 km2 lik bir alanı kaplar. Genişliği 15-30 km., uzunluğu 175 km.’dir. En yüksek doruğu olan Mığır Tepesi 2.262 metredir. Özellikle Akdeniz’e bakan yamaçları ormanlarla kaplıdır. Amanos Dağları’nda krom, demir, manganez gibi maden damarlarına da rastlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Amanos Dağları Nedir Amanos Dağları ödev ara Amanos Dağları kelime anlamı Amanos Dağları sözlükte ara Amanos Dağları ansiklopedi bilgi bankası ara Amanos Dağları ne demek Amanos Dağları neye denir

Amanos Dağları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver