Alzheimer Hastalığı Neden Olur, Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Alzheimer Hastalığının Nedenleri

alzheimer neden olur, Alzheimer nedeni, alzheimer nedenleri, alzheimer nedir

Depresyon alzheimer riskini artırıyor

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Alzheimer’ı önlemek ve kesin tedavi yöntemi bulmak için araştırmalara devam eden bilim adamları, bu hastalığı tetikleyen önemli bir soruna rastladılar. Sıkça rastlanan hastalıklardan birisi olan depresyon, Alzheimer riskini artırıyor.

 

Bilim adamları bu hastalığın kendini sır gibi sakladığını ve araştırmalarla da bu sırları açığa çıkarmaya çalıştıklarını belirttiler. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan Alzheimer hastalığı, sırlarını ise yavaş yavaş döküyor.

Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, Alzheimer hastalığının görülme nedenleri arasında artık depresyonunda etkisi bulunuyor dedi. Araştırmalar sonucunda kesileşen bu kanı, depresyon hastalarını bir hayli korkutmaya başladı.

“Amiloid Beta” adı verilen protein molekülleri Alzheimer hastalığının en önemli sebebidir. Bu protein molekülleri kolesterol yükselmesine neden olmaktadır. Kolesterolün yükselmesi ise kalp ve beyin damar hastalıklarını tetikler. Araştırma sonucu edinen bilgiler ise, bu moleküllerin damarlarını tıkamadığını, beyin hücrelerini öldürdüğü ortaya çıktı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver