Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri hakkında, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri ile ilgili bilgi, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri mesleği, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri olmak için, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri özellikleri, Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Görevleri
Uygulanacak alternatif enerji kaynağının çeşidine göre yetki alanı içerisinde hazırlanmış planlar dahilinde; Yakıt hücreleri, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji tasarrufu, endüstriyel kurutma, dondurma sistemleri ve ısıalanlarında çalışmalar yapar. Ülkenin alternatif enerji stratejisinin ve politikalarının belirlenmesinde katkıda bulunur. Alternatif enerji kaynaklarının tanımlanması, üretimi, işletilmesi, dağıtımı ve tüketimi aşamalarında görev yapar. Sistemleri geliştirmek ve denetlemek için testler ve deneyler yapar. Periyodik olarak verileri toplar analiz eder ve sonuçları bir rapor halinde ilgililere sunar. İşçilerin, teknisyenlerin görevlerini gerektiği şekilde yapıp yapmadığını denetler. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular. Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır. Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Uygulanacak olan sisteme göre değişmekle birlikte, Enerji sistemi güç devreleri, Birinci sınıf elektrik üretim santralleri (Generatör), İkinci ve üçüncü sınıf güneş piller, rüzgar tribünleri, Konvektörler, Muline, Kontrol aletleri (Voltmetre, Ampermetre, Avometre, Mikrometre vb.) Tesislerin kurulum, bakım ve onarımlarında kullanılan malzeme, el takımları, anahtar takımları, test cihazları, el ölçme elemanları, Güvenlik için gerekli malzemeler (izole, eldiven, baret, emniyet kemeri, emniyetli ayakkabılar vb.), Elektrik enerjisi iletim ve dağıtım malzemeleri.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Özellikler
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri olmak isteyenlerin, Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip, Matematik, fizik, kimya derslerine ilgili ve bu alanda başarılı, Bedensel ve zihinsel herhangi bir özrü olmayan, Analitik düşünme ve problem çözme yeteneği gelişmiş, sorumluluk duygusu gelişmiş, dikkatli, sabırlı, Çevre sorunlarına karşı duyarlı, Ekip çalışmalarına yatkın, Zor şartlar altında çalışabilen doğru ve çabuk karar verebilen kimseler olmaları gerekir.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarında, Elektrik ve Enerji programı altında “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi” bölümünde verilmektedir.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitimin süresi liseden sonra 2 yıldır. Eğitim boyunca öğrencilere aşağıda yer alan dersler okutulmaktadır.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi” önlisans diploması ve “Tekniker” unvanı verilir.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Çalışma Alanları
Modern yaşamda enerjiye olan bağımlılığımız gittikçe artarken aynı zamanda çevreye verdiğimiz tahribatın farkına varıp çevreye uyumlu ve daha temiz enerji kaynaklarına yönelme gereği gün geçtikçe artmaktadır. Sürdürülebilir bir kalkınmanın sürekli ve kaliteli bir enerji arzıyla mümkün olacağı da çok bilinen bir husustur. Ülkemizde kamu sektöründe ve özel sektörde alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliği konularında görev alacak sorumluluk sahibi, görev bilinci yüksek insan gücü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır ve buna çok fazla ihtiyaç vardır. Meslek elemanları kamu ve özel kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi bağımsız olarak da çalışabilmektedirler. Bağımsız çalışanlar enerji sektörüne danışmanlık yapıp projeler üretebilirler. Çalışmalarında bilim ve teknolojik ilkeleri uygulayan, işin gereklerine uygun araç – gereçleri seçen, alanı ile ilgili yenilikleri takip edebilen, bilgisayar ve yabancı dil bilgisine sahip olan teknik elemanlar daha rahat iş bulabilmektedirler. Yakın gelecekte konuyla ilgili enerji politikasındaki gelişmeler sonucunda büyük bir istihdam imkânı olacağı öngörülmektedir.

 

Alternetif Enerji Kaynakları Teknolojisi Teknikeri Meslekte İlerleme
Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği ve Fizik lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver