Allerji Doktorları

Etiketler: soğuk alerjisi tedavisi, toz alerjisi belirtileri, alerji için ilaç, alerji aşıları, alerjik rinit bitkisel tedavi, alerji bitkisel çözüm, alerjiye bitkisel çözüm, alerjide bitkisel tedavi, allerjik rinit bitkisel tedavi, alerjik rinit bitkisel tedavisi, alerji polikliniği, alerjik astım ilaçları, alerji doktoru istanbul, burun alerjisi tedavisi, çocuklarda alerji, bebeklerde alerji,bebeklerde inek sütü alerjisi, inek sütü alerjisi, bebeklerde besin alerjisi, çocuklarda besin alerjisi, çocuklarda inek sütü alerjisi

Allerji Doktorları Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorsanız Makalemizden İstediyiniz Bilgiyi Alabilirsiniz. 

Astım bronş ve hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığıdır. Bu kronik iltihap sonucunda hastalarda tekrarlayan öksürük nöbetleri, hırıltı solunum, nefes almada zorluk ortaya çıkar. Bronşlar çeşitli allerjenlere, kimyasal maddelere, sigara dumanına, soğuk havaya ve egzersize duyarlı hale gelirler. Bu uyaranlar ile karşılaşıldığında bronşlarda ödem, kasılma ve salgı artısı meydana gelir. Ortaya çıkan solunum sıkıntısı ya kendiliğinden ya da ilaçlarda kaybolur.

Sponsorlu Bağlantılar

Astım tedavisi uygun şekilde planlandığı ve kullanıldığı zaman bu yangı azalır; yakınmalar ve astıma bağlı problemlerin çoğu kaybolur.

Astımın Belirtileri

•  Göğüste tekrarlayan hırıltı.

•  Özellikle gece yada, sabaha karşı ortaya çıkan kuru inatçı öksürük,

•  Gece öksürük veya nefes darlığı ile uyanma,

•  Merdiven çıkma, hızlı yürüme, koşma gibi eforlardan sonra öksürük ya da hırıltı solunum,

•  Bazı mevsimlerde ortaya çıkan nefes darlığı,

•  Alerji yapan maddeler ve/veya kimyasal irritanlar ile karşılaşıldığında ortaya çıkan öksürürük veya hırıltı solunum veya nefes darlığı,

•  Sık “göğüse inen” nezle olduğunda astım olasılığı akla gelip, doktora başvurulmalıdır.

Dr. TANRIVERDİ astımın solunum yollarının aşırı duyarlılığından kaynaklanan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Bu duyarlılığın çeşitli çevresel uyarılar ile hava yollarında daralmaya ve sürekli iltihaba yol açtığını kaydeden TANRIVERDİ  hastalığın hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve baskı hissi, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıktığını anlattı.

Göğüs Hastalıkları Uz. Dr. Hakan TANRIVERDİ bu belirtilerin başka hastalıklar için de geçerli olabileceğini ifade ederek, yakınmaların tekrarlayıcı ve nöbetler halinde olması, genellikle gece veya sabaha karşı ortaya çıkması durumunda uzman bir doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.

Astımın, alerji, ilaçlar, egzersiz ve virüs enfeksiyonları gibi nedenlerle de ortaya çıkabileceğini belirten TANRIVERDİ, en önemli alerjenlerin de ev tozu akarları, polenler, mantar sporları, hayvansal alerjenler ve hamamböcekleri olduğunu bildirdi.

Hastalığa, ev içi ve dışı hava kirliliği, enfeksiyonlar, mesleki etkenler, ilaçlar, besinler ve duygusal etkenlerin de neden olabileceğini vurgulayarak, astımın nasıl kontrol altında tutulacağı öğrenildiği takdirde aktif yaşamın sürdürülebileceğini kaydetti.

Astım krizi sırasında solunum yollarında bulunan kasların kasıldığını ve iltihabı olayların, hastalığın giderilebilmesi için belirtileri giderici ve koruyucu olmak üzere iki farklı tedavi uygulandığını belirtti.

TANRIVERDİ sözlerini şöyle tamamladı:
Hastalığı başlatan etkenlerden sakınılması, astım belirtilerinin nasıl seyrettiğinin, ilerlediğinin kaydedilmesi ve belirtilerde bir değişiklik görülmesi halinde ne yapılması gerektiğinin bilinmesi ile ilaçların doğru ve düzenli kullanılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver