Alkol Zehirlenmesi, Alkol Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?, Alkol Zehirlenmesi Ve Tedavisi

alkol zehirlenmesi yaşayanlar nasıl tedavi edilir, alkol zehirlenmesinde ne yapılır, alkol zehirlenmesinin tedavisi, alkol zehirlenmesinin tedavisi nasıldır

Alkol zehirlenmesi tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Alkolün yoğunluğuna bağlı olarak duyguların bozukluğu, düşünme kaybı, çift görme, konuşma bozukluğu ve hareket bütünlüğünün kaybı gibi belirtiler ile kendini ifşa eden alkol zehirlenmesi tedavisinde öncelikle dikkatli bir muayene yapılır. Hafif, orta ve ağır dereceli olmak üzere üç çeşitte husule gelen alkol zehirlenmesinin tedavisinde hastanın durumuna bağlı olarak bir yol izlenir. Kan alkol seviyesinin ölçümü ile alkol zehirlenmesi yaşayan kişiye çeşitli tedavi metotları uygulanır.

Alkol zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Alkol tam bir idrar söktürücü olduğundan alkol alımı sırasında su içilmezse vücut ciddi bir su kaybına uğrar ve bu durum da başta beyin hasarı olmak üzere çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bu tür alkol zehirlenmesi tedavisinde hastaya çoğunlukla damar yoluyla sıvı verilir. Ayrıca vitamin eksikliği riski de ortaya çıkabileceğinden hastalara B vitamini kompleksi de tedavi esnasında damar yoluyla verilmektedir.

Komaya sürükleyen alkol zehirlenmesinde hastanın solunumu kendinden durabileceği ve akciğerleri kusmukla dolabileceği için bu kişilere solunum desteği uygulanır. Entübasyon uygulaması dediğimiz bu işlem, ses tellerinin hemen altına yerleştirilen kısa, esnek plastik bir borunun solunum cihazına bağlanmasıyla yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver