Alın Germe Ameliyatı-Endoskopik Alın Germe Estetiği Hakkında Bilgi

Aşağıda Alın Germe Ameliyatı-Endoskopik Alın Germe Estetiği ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Alın Germe Ameliyatı-Endoskopik Alın Germe Estetiği
alın germe ameliyati oncesi sonrası resimleri

alın germe ameliyati oncesi sonrası resimleri

Yaşlılığın en çok hissedildiği cilt bölgelerinden bir tanesi de alın, şakak ve kaz ayağı bölgesi denilen şakak altındaki göz çevresidir. Zamanla yaşlanan alın, kaşların üst kısmındaki kırışıklıkların belirmesi ile yaşlanmaya başlar. Daha sonra kırışan ve sarkan alın çizgileri göz ve kaş üstüne sarkmaya başlarlar. Yüzün genç, gergin ve diri görünümünü büyük oranda engelleyen alın sarkması, aynı zamanda şakak bölgesi ve kaz ayağı oluşumuna da neden olur. Göz ve kaş civarını olduğundan daha yaşlı gösteren alın sarkmaları bilhassa kadınlarda bir takım görünüm sorunlarına neden olmaktadır. Bu yazımızda sizlere alın germe ameliyatı nedir nasıl yapılır fiyatları nelerdir gibi alın germe estetiği hakkında merak edilen sorulara yanıt vermeye fayret edeceğiz. Alın germe ameliyatları arasında en popüler olan endoskopik Alın Germe ve Şakak Kaldırma Ameliyatları hakkında da sizlere önemli bir takım bilgiler sunacağız.

 

Alın Germe Ameliyatı İzle (Front Lift)

Estetik üst yüz germe ameliyatına estetik alın germe ameliyatı da denir. Alın germe ameliyatı, adından da rahatlıkla anlayacağınız gibi alın ve şakak bölgesini germeye, kaşları kaldırmaya yarar. Bu ameliyat iki şekilde yapılabilir. Biri klasik alın germe, diğeri endoskopik alın germe. Klasik alın gerdirme ameliyatında kafa derisi, bir şakak bölgesinden diğer şakak bölgesine kadar saçların içinden kesilir. Alın derisi yukarıya doğru gerdirilir, deri fazlalıkları kesilip atılır ve gerginleşmiş bir şekilde tekrar yerine dikilir. Bu yöntemin benim gözümde artık sadece tarihi bir değeri kaldı. Saçların içinde uzun bir kesi yapılması, saçları dökülen erkeklerde görünen bir iz oluşturmasından dolayı artık neredeyse uygulamaz hale geldim.

Modern estetik cerrahide alın germe ameliyatları artık endoskopik teknik uygulanarak yapılıyor. Ben, endoskopik alın germe tekniğini uygulayarak sağ ve sol şakak bölgesinde 1 er, alnın sağ ve sol üst kısmında da 1 er tane olmak üzere saçların içinde kalacak şekilde deriyi toplam 4 yerden 1,5-2 cm uzunluğunda kesiyorum. Bu kesilerin içinden içeriye çapı yaklaşık 0,5 cm olan bir kamera yerleştiriyorum. Diğer kesilen yerlerin içinden de endoskopik cerrahi için özel tasarlanmış aletleri kullanarak monitördeki kamera görüntüsü eşliğinde alın derisini kaşların alt kenarına kadar zemindeki kemikten sıyırıyorum. Deri ile kemik birbirinden ayrıldıktan sonra alın ve kaş arasındaki çizgilenmelere neden olan kaslardan ince bir demet keserek kasları zayıflatıyorum. Daha sonra kemikten ayrılarak serbestleşen deriyi yukarıya doğru gerdirerek sabitliyorum. Sabitlemek için değişik birçok yöntem vardır.

Bazı cerrahlar kemik içinden küçük bir delik açarak alın derisini kemikteki delik içinden geçirilen dikişlerle sabitleyebilir, bazı cerrahlar 2-3 mm lik vidalar kullanarak sabitler, bazıları da tespit için özel tasarlanmış askıları kemiğe vida ile tutturarak deriyi bunun üzerine asarlar. Alın derisini kemik üzerine gergin bir şekilde tutturmak için bu saydığım yöntemlerden biri uygulanır. Hangisinin olduğunun sonuç açısından ise hiçbir önemi yoktur. Ben, kesilen yerleri, ince ve kendi kendine eriyen dikişlerle kapatıyorum. Bu şekilde hem alın bölgesi gerilmiş, hem de kaşlardaki sarkıklık düzeltilmiş oluyor. Bu uygulama, alın gerdirme cerrahisinde dünyadaki gelişmelerin ulaştığı en son noktadır. Böylece klasik alın germe ameliyatında oluşan boylu boyunca iz de oluşmamış olur.

ALIN NASIL YAŞLANIR?
Alın ve kaşlar ilerleyen yaş ile aşağıya sarkarlar ve gözlerin üzerine çökerler. Aşağı sarkan alın insana daha yorgun, mutsuz ve sinirli bir ifade verir. Kaş pozisyonunun bozulması da bu ifadeyi iyice ön plana çıkarır.
Sarkan alnın yarattığı bir problem de üst göz kapaklarını aşağı itmesi. Birçok insanda üst göz kapakları aslında iyi durumdayken sarkan alnın altında ezilip kırışarak olduklarından daha kötü gözükürler.

AMELİYATLARDA YAPILAN NE?
Alın germe ameliyatı alın kırışıklığını ve kaş düşüklüğünü düzeltiyor, göz yanlarındaki “kaz ayakları” denilen kırışıklıkları açıyor ve bir miktarda yanakları yukarı kaldırıyor. Alın germe her iki şakak bölgesini ve bütün alnı kapsıyor.
Eğer sadece şakak bölgesi kaldırılır ve kaşların ortasına dokunulmaz ise buna “şakak kaldırma” ya da “temporal lifting” deniyor (“temporal” şakak bölgesi demek).

BU AMELİYAT KİMLERE UYGULANIYOR?
Kesin bir yaş söylemek zor. Alnı kırışmış, kaşları gözlerinin üzerine sarkmış herkes bu ameliyattan fayda görebilir.
Bu ameliyat nadiren tek başına yapılıyor. En sık yüz gençleştirme ve üst göz kapağı ameliyatları ile beraber yapılıyor.
Bunun sebebi de alı germenin tam olarak bir gençleştirme değil yüzde bir tazelenme etkisi yaratması.

KAŞ KALDIRMA İLE ALIN GERMENİN NE BAĞLANTISI VE FARKI VAR?
Alın germe daha genç ve taze gözükmek için yapılıyor. Kaş kaldırma ise genellikle zaten genç insanlara yapılıyor ve amaç sadece kaşların şeklini değiştirmek.
İki ameliyatın ortak yönü teknik olarak neredeyse aynı olmalarıdır. Alın germe bütün alnı kapsarken kaş kaldırma sadece yanlarda kalan alın bölgesini kapsıyor.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
Bu ameliyat sonrasında ciddi bir kanama olma ihtimali neredeyse yok. Olabilecek küçük kan birikmeleri (hematom) de ciddi bir sorun yaratmayacaktır.
Enfeksiyon bu ameliyattan sonra çok nadir görülebilir. İltihap olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi yanında nadiren cerrahi olarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Ancak bu tür enfeksiyonlar doğru tedavi edilirse hızla iyileşirler.

Asimetri: Bu ameliyatta dokuları taşıyan dikişlerden birisinin görevini tam yapmaması asimetriye sebep olabilir. Bu durumda bu dikişin tekrar konulması gerekebilir.
His kaybı da bu ameliyattan sonra beklenen bir sorun. Alında olabilecek his kayıpları genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir ama sonunda mutlaka iyileşir.
Saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar mutlaka geri gelecektir.

SIK SORULAN SORULAR:

• Bu ameliyat sonrasında insanın kafasına vidalar çakılıyormuş ve bunlar haftalarca açıkta kalıyormuş, doğru mu?
Bu cerrahınızın kullandığı teknik ile ilgilidir. Bu vidalar kafa kemiğine çakılıyor ve alnı istenilen gerginlikte tutmak için konuluyor. Aslında bu ameliyatın orijinal şeklinde de var. Ama hastalar genellikle dışarıdan gözüken bu vidalardan çok rahatsız oluyorlar ve bu ameliyatı vidasız yapmanın da yolu var.
Ben vida kullanmıyorum ama bu vidaların sanılanın aksine hiçbir ağrıya neden olmadığını söylemeliyim. Bu konuda cerrahınıza danışın ve eğer mutlaka vida kullanmak istiyorsa çok dert etmeyin. Vidalar saçlarınızın arasında kalacak, ağrı yapmayacak ve pekte gözükmeyecektir. Birkaç hafta dayanılmayacak bir şey değil.

• Bu ameliyat mutlaka endoskopik mi yapılıyor?
Hayır. Alın germe ameliyatının açık teknik ve endoskopik olarak temel iki çeşidi var.
Açık teknik: Bir kulaktan ötekine uzanan ve başınızın en tepe noktasından geçen bir kesim ile bütün alın bölgesi geriliyor ve alın kırışıklığına sebep olan ince kaslar çıkarılıyor.
Bu ameliyatın avantajı etkisinin çok kalıcı olmasıdır. Yapılan bu büyük kesim ile istenilen her türlü değişiklik yapılıyor, sağlam dikişler konuluyor ve fazla olan deriler çıkarılabiliyor. Negatif tarafı tabi yapılan bu büyük kesimdir. Saçlı derinin çerisinde kalacak ta olsa bu büyük bir kesim ve o hat üzerinde saç çıkmama ihtimali her zaman var.
Ben açık alın germe ameliyatı neredeyse hiç yapmıyorum. Endoskopik olarak neredeyse aynı sonuçları elde edebiliyorken bu kadar büyük kesim ile yapılan bir ameliyata gerek olmadığını düşünüyorum.
Endoskopik teknik: Saçlı deri içerisinde yapılan tane 2 cm.lik kesim yeterli oluyor. Germe ve kasları temizleme işlemleri hep içeriden yapılıyor.

• Bu ameliyat tek başına yapılıyor mu?
Evet, sıkça yapılıyor. 30’lu yaşlarda şakak bölgesinde sarkıklık başlıyor. İlk yaşlanma bulguları ortaya çıktığı zaman erken ama küçük bir ameliyat olarak şakak kaldırma çok etkili oluyor. Bu ameliyat ile hem kaşlar kaldırılabiliyor hem de yanaklar bir miktar yukarı kalkıyor.

• Bu ameliyatın etkisi kaç yıl sürer?
Alın ve şakak ameliyatları çok etkili ameliyatlar. Bu bölgeler ameliyattan sonra yıllar içerisinde bir miktar sarksa da her zaman daha genç gözüküyorlar.

• Bu ameliyat insanı kaç yıl gençleştiriyor?
Bu ameliyat gençleştirmekten çok yüze bir aydınlık verir. Alt yüz bölgesine yapılan klasik ve endoskopik yüz germe ameliyatları ise daha çok gençleşme sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver