Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Etiketler: alerjik rinit bitkisel tedavi, alerji bitkisel çözüm, alerjiye bitkisel çözüm, alerjide bitkisel tedavi, allerjik rinit bitkisel tedavi, alerjik rinit bitkisel tedavisi, alerji polikliniği, alerjik astım ilaçları, alerji doktoru istanbul, burun alerjisi tedavisi, çocuklarda alerji, bebeklerde alerji, bebeklerde inek sütü alerjisi, inek sütü alerjisi, bebeklerde besin alerjisi, çocuklarda besin alerjisi, çocuklarda inek sütü alerjisi

Burun polip

Sponsorlu Bağlantılar

Burun yollarında sürekli şişme, burnun iç yanında polip denen küçük ve selim keselerin gelişmesine yol açabilir. Polipler belirli büyüklüğe eriştiğinde, burnun bir ya da her iki deliğinden soluk almak zorlaşır. Alerjik rinitli erişkin­lerin yaklaşık yüzde 30′unda er ya da geç polipler gelişir. Bun­lar ilaçla tedavi edilemez, ancak cerrahi girişimle çıkarılabilir.

Kulak enfeksiyonları

Çocukların çoğunda bir ya da iki kulakta uzun vadeli sorun yaratmayan enfeksiyonlar görülebi­lir. Bunların uzun sürmesi ya da çok sık yinelemesi, kulakta kalıcı hasarlara yol açabilir. Kulak enfeksiyonlarının gelişme­sinde alerjik rinitin önemli bir rol oynadığı söylenebilir. Yapı­lan çalışmalarda kronik kulak enfeksiyonlu çocukların yüzde 35 gibi önemli bir bölümünde alerjik rinit de saptanmıştır. Aradaki ilişki çok net değildir. Bazı uzmanlar alerjik tepkile­rin, ortakulağı burun boşluklarına bağlayan östaki borularını tıkayabildiği ve içeride enfeksiyon oluşumuna uygun bir or­tam yarattığı kanısındadır.

Astım

Astım ve alerjik rinit arasında çok güçlü bir bağlan­tı vardır. Astımlı her 10 hastadan yaklaşık 6′smda ayrıca sa­man nezlesi ya da mevsimsel olmayan rinit görülmektedir. As­tım atakları çoğu zaman alerjik tepkilere yol açan alerj enler ta­rafından tetiklenir. Astım ciddi bir durumdur. Etkilediği insan­ların sayısı milyonları bulur. Ataklar sırasında solunum son derece zorlaşır. Astım bazı vakalarda öldürücü bile olur. Dola­yısıyla alerjik rinitli ve astımlı kişilerin alerjenlerden çok da­ha titizlikle sakınması gerekir.

Sosyal ve psikolojik sorunlar

Alerjik rinit yalnız bedensel sıkıntılar yaratmaz. Tanınmış alerji uzmanları bu durumun asabiyet, utangaçlık, aşırı hassasiyet ve uyku bozukluğu gibi ek sorunlar yaratabildiği görüşündedir. Çocuklar cephesinde sorun daha da büyük olabilir. Alerjisi denetim altında olmayan birçok çocuk okulda dikkatini derslere veremez, sosyal etkin­liklere katılmakta zorlanır. Okuldan soğuma, öfke nöbetleri ve diğer davranış sorunları gelişebilir. Alerjik rinit ile utangaçlık ve ruhsal çöküntü arasındaki ilişkilere dikkat çeken çalışmalar yapılmıştır.

Polip Sorunları

Burunda sürekli şişkinlik zamanla burun poliplerine yol açabilir. İçi sıvı dolu bu keseler, sinüs boşluğundan sarkar ve solunumu güçleş­tirir. Özellikle şiddetli alerji­leri olanlarda sorun yaratan bu poliplerin cerrahi girişim­le çıkarılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver