Alerjik Astım Nedir-Alerjik Astımın Belirtileri Tedavi Yolları Hakkında Bilgi

Aşağıda Alerjik Astım Nedir-Alerjik Astımın Belirtileri Tedavi Yolları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Alerjik Astım Nedir-Alerjik Astımın Belirtileri Tedavi Yolları

Alerjen bir takım etkenlerin tetiklemesi ile ortaya çıkan astım türüne alerjik astım adı verilmektedir. Alerjik astım ilaç tedavisi ile kısmen iyileştirilebilen bir tür solunum yolu tıkanıklığı ve inflamasyonudur. . Ülkemizde alerjik astım rahatsızlığı görülen 4 milyon kişinin yarıdann fazlasının 18 yaşın altında olduğu tespit edilmiştir. Alerjik astımın astımlı çocuklar içerisindeki payı ise % 90 oranındadır.

Alerjen adı verilen polen, ev akarları, evcil hayvan tüyü, ve küf gibi alerji etkenlerin teneffüs edilmesi neticesinde astım rahatsızlığına benzer belirtiler görülebilmektedir. Aslında astım belirtileri ile alerjik astımın semptomlarını birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansızdır.Öksürük, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı veya hızlı nefes alıp verme, göğüste sıkışma hissi alerjik astımın belirtileridir. İster alerjik olsun isterse olmasın, astım olan herkesin bu belirtileri, soğuk havaya maruz kalma, tozlu ve dumanlı ortamlar, kötü koku gibi nedenlerle şiddetlenmektedir.

Allerjenler hemen her yerde bulunabildiklerinden dolayı alerjik astım olan kişilerin durumlarının kötüleşmesine neden olan alerjik maddeleri öğrenmek amacıyla test yaptırmaları ve astım belirtilerinin önlenmesi için bu maddelerden mümkün olduğunca uzak durmaları tavsiye edilir.

Alerji nedir?

Bağışıklık sisteminin önemli bir görevi de vücudumuzu bakteri ve virüslere karşı korunmasıdır. Ancak, alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sisteminin immünglobulin IgE düzeyleri normalden çok daha yüksek oranlardadır. Normalde vücuda hiç bir zararı söz konusu olmayan kedi tüyü ya da polen gibi zararsız maddeler tehlikeli yabancı madde olarak düşünülür ve bu maddeleri yok etmek için vücut tepki verir.

Vücudumuz bir allerjen madde ile karşılaştığında, IgE antikorları adı verilen özel hücreleri uyarır. Bu savunma hücreleri vücudun alerjik reaksiyonu tetikleyen hücreler olup histamin gibi kimyasalların serbest bırakılmasına neden olur. Histaminin dokularda serbestçe dolaşması ise şişme ve iltihaplara neden olmaktadır. Bu aşamada alerji belirtileri adını verdiğimiz bir hayli tanıdık belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin başlıcaları, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, ve hapşırma gibi tipik alerji belirtileridir.

alerjik astım nedenleri belirtileri

alerjik astım nedenleri belirtileri

Alerjik Astım Nedir?

Eğer alerjik astım varsa, solunum yolları alerjenlere karşı aşırı duyarlı hale gelmektedir. Alerjen maddeler solunum yollarına bir kez dahi olsa girmiş ise vücudun bağışıklık sistemi bu alerjen maddeye tepki verir. Söz konusu tepki neticesinde boğaz kasları kasılır ve alerjik maddeyle temas olan bölgede iltihabi reaksiyon gelişir. İltihaplı bölgede mukus salgısı üretilir ve bu durum da öksürük ve balgam olarak belirti verir.

alerjik astım olun isterseniz de alerjik olmayan astıma yakalanın, aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçını muhtemelen taşırsınız.

Öksürük
Hırıltılı solunum
Nefes darlığı
Hızlı nefes alıp verme
Göğüs sıkışması

Alerjik astıma neden olan alerjenler hangileridir?

Akciğerlerin derinliklerine kadar inerek alerjik reaksiyon ortaya çıkarabilecek olan alerji etkenleri şunlardır:

Bahar aylarında ortaya çıkan ve rüzgar yoluyla taşınan polenler
– Küf sporları
– Bit yumurtası veya dışkısı
– Hayvan tüyleri
– Toz akarı dışkısı
– Hamamböceği dışkısı

Alerjik madde taşıyan nesneyi elinizde tutup gözünüze sürerseniz gözlerde kaşıntı ve şiddetli kızarma durumu ortaya çıkar. Diğer yandan alerjik reaksiyonlar nadiren de olsa hayati tehlikeye ve anafilaktik şok adı verilen şoka veya astım krizlerine neden olabilir.

Alerjenler, alerjik astımı tetikleyen yegane etkenler değildir. Bazı maddeler alerjik olmasalar da tahriş edici etkisiyle alerjik astımı şiddetlendirici etki yapabilir. Nedir bu irritan ve tahriş edici maddeler kısaca bakalım:

– Sigara dumanı
– Şömine dumanı, mum dumanı, tütsü, ya da havai fişek dumanı
– Hava kirliliği
– Soğuk hava, bilhassa soğuk havada yapılan egzersizler
– Güçlü kimyasal kokular ve kokulu tütsüler
– Parfüm, oda parfümleri veya diğer esanslı ürünler
– Evde, iş yerinde bulunan tozlar

Alerjik Astıma Karşı Ne Yapmalı?

Alerjik astıma karşı yapılabilecek en önemli şey, alerjik etkenleri çevremizden uzaklaştırmak olacaktır. Bu sayede alerjik astıma neden olan veya onu tetikleyen dış etkenleri elimine edebileceksiniz. Bu konuda neler yapabiliriz? İşte sizlere işe yarar fikirler:

– Özellikle polen seviyesinin yüksek olduğu bahar aylarında, söğüt polenlerinin uçuşmaya başladığı nisan sonu mayıs sonu dönemde mümkün olduğunca evden çıkmayın. Çıksanız da ağız maskesi kullanın. Ev içerisinde mümkünse klima kullanın . Hem arabadaki hem de evdeki polen filtrelerini temizleyin.

– Ev akarlarının en fazla halı ve perdelerde, giysilerde, toz çeken ev eşyalarında bolca bulunduğunu akıldan çıkarmayın. Mikroskobik yaratıklar olan ev akarları, yatağın içerisinde, yastıkta yorganda bile bulunabilmektedir. Bu bakımdan evde detaylı bir temizlik yapmak gerekecektir.
-Alerjik astıma neden olan ev hayvanlarını ev içerisinde beslemeyin. Köpek ve kedi tüyü bu bakımdan dikkat edilmesi gereken alerjen maddelerdir.

-Eviniz nemsiz, güneşli ve kuru olmalıdır. Nemli ortamlarda hem küfler, ev akarları gibi alerjiye sebep olan şeyler kolayca çoğalır hem de hamamböceği, fare vb alerjik haşaratların çoğalması için uygun ortam oluşur. Hamam böceği olabilecek her yeri ilaçlamanızı tavsiye ediyoruz.

-Bir an önce alerji testi yaptırın. Test sonucunda en sevdiğiniz yiyeceklere bile alerjiniz çıkarsa hiç şaşırmayın. Geceleri geçmeyen öksürüklerin ve öksürük krizlerinin nedeni bu yiyecekler bile olabilir.

Hangi alerjenlere karşı duyarlı olduğunuzu tespit ettirdikten sonra astımı temizlik veya dikkatli yaşama ile belirli bir düzeye kadar kontrol altına tutabiliriz. Ancak ilaçlar ile alerjik astım tedavisi konusunda o kadar iyimser olmamalısınız. Yine de günümüzde antihistaminikler kullanılarak özellikle alerjik rinitis gibi burun akıntısı ve hapşurma ile karakterize alerji rahatsızlıklarına kısmen çözüm bulunabilmektedir. IgE düzeyini düşürerek vücudun alerjik tepkisini azaltan antialerjik ilaçlar da mevcut. Ancak bunların bir çoğu ya yeteri kadar tatmin edici etki sağlamamakta veya geçici çözüm sunmaktadır.

Alerjik Astımın Bitkisel Tedavisi İçin Doğal Kür Video İzle

Astım Çocuklarda ve Yetişkinlerde Neden Görülür?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver