ALERJİ NASIL GEÇER

Alerji hastanın uzman hekimler tarafından öncelikle hangi maddeye karşı alerjisi olduğu tesbit edildikten sonra başlar. 3-5 yıl boyunca 6 ile 8 hafta aralıklarla deri altına alerji aşısı yapılarak devam eder. Tabi aşı öncesi ilaç tedavisi yapılır. bundan sonuç alınamassa aşıya geçilir.
Tedavide alerjen olan maddelerden uzak durma, anti-histamin kullanımı, steroidler ya da diğer ilaç uygulamaları ve son olarak da bağışıklık sistemini alerjen maddeye karşı duyarsızlaştırmayı hedefleyen tedaviler sıralanabilir. Son zamanlarda, alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi uygulamalarda çok büyük gelişmeler olmuştur. Geleneksel tedavide söz konusu alerjenden kaçınarak yaşamak yeterli olabiliyordu.
Fakat polen gibi her yerde mevcut durumlar kaçınmak ya da kendi korumakla maruz kalma azalmamaktadır. Bu durumlarda alerjenden kaçınmak zor olmaktadır.

İlaçla tedavide amaç alerjik mediatörlerin eylemi engellemek ve hücrelerin degranülasyonu süreçlerin işletilmesini önlemek için kullanılır. Bu ilaçlar antihistaminikler, glukokortikoidler, epinefrin (adrenalin), teofilin ve kromolin sodyum içerir. Bu ilaçlar, alerjisemptomları hafifletmek ve akut anafilâksi durumunu kurtarılması için yardım alınması zorunludur. Fakat alerjik hastalıkların kronik tedavisinde küçük bir rol oynamaktadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir tedavi metodu ise immünoterapidir. Hastayı duyarsızlaştırmak için uygulanan ve söz konusu alerjeni giderek daha büyük dozlarda aşılanan bir tedavi yöntemidir. Bu,  aşırı duyarlılığın şiddetini azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Bu tedavi aşırı duyarlılık durumunda görülen aşırı IgE üretiminin engelleme amacına dayanmaktadır. Bir anlamda, kişinin söz konusu alerjene karşı artan miktarda bağışıklık sistemi inşa edilmektedir. Çalışmalar immünoterapinin uzun vadeli etkin olduğu ve yeni alerji geliştirme azaltılmasında da önleyici etkisi olduğunu göstermiştir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver