Alerji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Alerji Muayenesi Nasıldır: Burun akıntısı, alerjik rinitli hastaların muayenesinde doğrudan görülebilmektedir. Buna ek olarak burun içerisinde renk solukluğu, saydam renkte salgı artışı, ödem (şiş), eğer varsa et büyümesi görülür. Burun içinin görüntüsü bazı durumlarda hastanın şikayetini öğrenmeye gerek bile kalmadan teşhis koymaya yetmektedir. Ağız içine bakıldığı zaman geniz akıntısı ve farenjit görülebilmektedir.

Alerji İçin Hangi Tetkikler İstenir: Muayene yapılır ve sonrasında allerjiden şüphelenilirse genellikle deri testleri uygulanır. Fakat bu test sonuçlarına göre hastanın alerjisi olmadığı görülse bile hasta için alerjisi yok diyemeyiz. Deri testlerinde en fazla alerjiye sebep olan allerjenler çalışılır. Bu testte kullanılan allerjenler dışında bir maddeye karşı alerji olma ihtimali veya testte kullanılan allerjenlerin ciltten alerji yapmayıp solunum yoluyla girdiğinde alerji yapma ihtimalleri de vardır. Uygulanan bu deri testlerinde hangi maddeye ne kadar alerji olduğu öğrenilmektedir. Alerji için bu testlerin dışında kanda İgE adını verdiğimiz bir maddenin miktarı da ölçülebilmektedir. Yine bunun dışında cilt testlerine göre daha güvenli fakat uygulaması zor ve pahalı olan bazı kan testleri de bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Alerji Teşhisi Nasıl Konur: Alerjik Rinit teşhisinde en önemli unsur hastadan alınan anamnez (hastanın şikayetinin dinlenmesi) ve muayeneden elde edilen bulgulardır. Elde edilen bu bulgular neticesinde alerji teşhisi düşünülüyorsa o hasta alerjik hasta olarak kabul edilmektedir. Allerjenin ne olduğunu anlamak için deri testi ve diğer testler uygulanabilir. Yapılan bu testlerin sonucunda hastanın durumu negatif görünse bile alerjik reaksiyon devam ettiği için hastaya yine de alerji tedavisi başlanır.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver