Alerji Belirtileri, Alerji Belirtileri Nelerdir, İlaç Alerjisi

ilaç alerjisi belirtileri, ilaç alerjisi nasıl anlaşılır, ilaç alerjisi nasıl belirti gösterir, ilaç alerjisi nedir

İlaç alerjisinin belirtileri nelerdir?

Bir kişinin içmiş olduğu herhangi amaçlı bir ilaca karşı vücudunun göstermiş olduğu aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak tanımlanan ilaç alerjisi, neden olur, belirtileri nelerdir, bilgilenmek için doğru adrestesiniz. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki ilaç ilk kez alındıktan sonra bedenin savunma hücreleri ilaca karşı savunma maddeleri oluşturmaya başlamakta ve kişi o ilacı almaya devam ettiği ya etmediği sürece bu maddeler artmaktadır. Sıklıkla deri ve solunum sitemindeki mast adı verilen savunma sistemi hücrelerinin yüzeylerine yapışarak bekleyen bu maddeler, ilacın bir gün tekrar alınması durumunda antikorlar ilaca reaksiyon gösterecektir. İlk antibiyotik ilaç olarak yaygın bir kullanıma sahip olan penisilin, günümüzde en sık husule gelen ilaç alerjisine örnektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kullanılan ilacın formuna göre ilaç alerjisinin belirtileri farklılık göstermektedir. Örneğin deriye sürülen bir ilaç ya da göze damlatılan bir ilacın bünyede yarattığı etki kesinlikle aynı olmamaktadır. Aynı şekilde lokal kullanılan ilaçlarında etkisi farklıdır.

İlaç alerjisi çoğu zaman ilacın yan etkisi ile karıştırılmaktadır. Oysa ki bu iki kavram birbirinden tamamen ayrıdır. Aşırı dozda kullanılan bir ilaç karın ağrısı, kusma, ishal ya da baş ağrısı, uykuya eğilim, iştah artışı gibi durumları herkeste husule getirir. Oysa ki alerjik reaksiyonların herkeste aynı etkiyi gösterme eğilimi oldukça nadirdir. Çünkü ilaç alerjisi herkeste farklı belirtiler husule getirir.

Alerji belirtileri

 

  • İlaç alerjisinin belirtileri daha çok der üzerinde kendini gösterir. Deride döküntü, kaşıntı, ödem, soyulma, mor lekeler ve küçük şişlikler bunlara örnektir.
  • İlaç alerjisi aynı zamanda genital bölgede de döküntü ve kaşıntıya sebep olur.
  • Gözlerde kızarıklık
  • Burun tıkanması,hapşırma
  • Solunum yollarında ödem ve nefes alma zorluğu
  • Öksürük, çarpıntı, tansiyon düşmesi, uykuya eğilim, dikkat bozukluğu, uykuya eğilim, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma vs. ilaç alerjisinin en önemli belirtileri arasında sayabildiğimiz faktörlerdir.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver