Alçı Dekorasyoncusu ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Alçı, Alçı Dekorasyoncusu, Alçı Dekorasyoncusu hakkında, Alçı Dekorasyoncusu ile ilgili bilgi, Alçı Dekorasyoncusu mesleği, Alçı Dekorasyoncusu nasıl olunur, Alçı Dekorasyoncusu olmak için, Alçı Dekorasyoncusu olmak için hangi okulu okumalı, Alçı Dekorasyoncusu özellikleri, Alçı Dekorasyoncusu ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 
Alçı Dekorasyoncusu Görevleri
Yapacağı işin ölçülerini alır, İşi uygulayacağı yüzeyi inceler, malzeme ihtiyacını belirler ve temin eder, Çizimleri inceleme, çizimlere göre şablon çıkarma, kalıpları hazırlama, alçıyı hazırlama işlemlerini yapar, Alçı dökümü yapar, İşlem yapılacak yüzeyi temizler, Dökümden çıkan kartonpiyeri ve dökme tavanı takar, Alçı sıva yapar, Köşe profilleri koyar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Alçı ile dolan yüzeyleri mastar ile düzeltir, Çelik mala ile rötüş yapar, Alçıpanla asma tavan, bölme duvar ve duvar giydirme yapar, İşçi sağlığı ve iş güvenliği için gerekli önlemleri alır.

 

Alçı Dekorasyoncusu Kullanılan Malzemeler
Alçı sıva makinası, Aliminyum mastarlar, Beton kırma makinası (hilti) Çalışma tezgahı, Döküm kalıpları ve sehbası, Darbeli matkap, Gönye, maket bıçağı, Merdiven, Metre, Spatula ve su terazisi, Sıva alçısı, derz dolgu alçısı, inşaat alçısı, kartonpiyer alçısı, Alçıpan , Köşe profilleri, Zımpara kağıdı.

 

Alçı Dekorasyoncusu Özellikler
Alçı dekorasyoncusu olmak isteyenlerin; Bedence güçlü ve sağlam, el becerisine sahip, Yükseklik korkusu olmayan, Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen, Yaratıcı, Renkleri ayırdedebilen, Şekil uzay ilişkilerini görebilen, ayrıntılara dikkat edebilen, sabırlı,dikkatli ve sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına yatkın, insanlarla iletişimi iyi kimseler olmaları gerekir.

 

Alçı Dekorasyoncusu Okulu
Mesleğin eğitimi geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak ilişkisi yöntemiyle ve Halk Eğitim Merkezlerinde Alçı Dekorasyonculuğu kurslarında verilmektedir.

 

Alçı Dekorasyoncusu Okulu Kaç Yıllıktır
Halk Eğitim Merkezlerinde verilen eğitimin süresi 400-1200 saat arasında değişmektedir. Eğitim süresince Alçı dekorasyonculuğu konusunda bilgiler verilmektedir.

 

Alçı Dekorasyoncusu Çalışma Alanları
Alçı dekorasyoncuları özel sektöre ait inşaat firmalarında çalışabilirler. Ayrıca serbest çalışabilirler. İnşaatlarda alçı kullanımının artması, dekorasyon ve süsleme sanatına talebin artması nedeniyle bu meslekte iş bulma imkanı yüksektir. Alçı dekorasyonculuk mesleğinde, kartonpiyer yapımı, dökme tavan yapımı, alçı sıva yapımı, alçıpanla asma tavan, bölme duvar veya duvar giydirme yapımı ayrı ihtisaslaşma konuları olarak değerlendirilebilmektedir. Dekorasyon ve süsleme sanatına talebin artmasının doğal sonucu olarak, kartonpiyere talep giderek artmakta, dış cephelerde de kartonpiyer kullanımına başlanmaktadır. Kartonpiyer imalatında günümüzde uygulanan yöntemin, kartonpiyerin kurumadan kullanılma zorunluluğu vb. nedenlerle zahmetli ve zaman alıcı olduğu görülmektedir. Gelecekte bu durumun değişebileceği, kartonpiyer dökümü ile montajının ayrı ihtisaslaşma konuları olabileceği ve alçı dökümünde ise makineleşmeye gidileceği düşünülmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte, montajda kullanılan araçlar gelişmekte ve montaj kolaylaşmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak, kartonpiyer alçı malzemeleri de gelişmekte, alçı ve alçı karışımlı inşaat malzemeleri sektörde ağırlık kazanmakta, son zamanlarda köpük gibi alçı dışında değişik malzemeler de ithal edilmektedir. Alçıpan kullanımı giderek artmakta, özellikle alçıpanla bölme duvar kullanımı, statik olarak binaya verilen yükün azalmasını ve kullanım alanının genişlemesini sağladığı için, giderek yaygınlaşmaktadır. Alçı ve alçıpanla yapılan dekorasyon işlerine talep, inşaat sektörüne bağlı olarak mevsimsel özellik göstermektedir. Emek yoğun olan alçı dekorasyonculuğu mesleğinde iyi eğitim görmüş, nitelikli eleman ihtiyacı olduğu gözlenmektedir.

 

Alçı Dekorasyoncusu Meslekte İlerleme
Meslekte ilerleme daha büyük firmalarda çalışma, serbest çalışmada ise daha büyük çaplı işler almak şeklindedir.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver