Akyuvar Nedir Nerede Üretilir? Hakkında Bilgi

Akyuvar Nedir Nerede Üretilir?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelirAkyuvar Nedir , Akyuvar Ne Anlama Gelir , Akyuvar Ne Demektir , Akyuvar Anlamı Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Akyuvar Anlamı

Bedeni dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı koruyan beyaz kan hücreleri. Koruyucu sisteminin bağışıklık sisteminin en önemli üyelerinden biri olan akyuvarlar kemik iliğinde ve lenf yumrularında yapılır. Kanda dolaşan akyuvarlar, yabancı cisimlerin ve bakterilerin tanımlanarak ortadan kaldırılmasında önemli rol oynarlar. Normal sayıları 1 mm3 kanda 4000-11 000 (ortalama 7000) kadardır. Hastalık durumunda sayıları 20 000′e kadar çıkabilir. Kan kanserinde sayıları sürekli olarak yüksektir.

Beş değişik tipi bulunur. Ortalama olarak tüm akyuvarların %62’sini nötrofiller, %30′unu lenfositler, %2,3′ünü ezinofiller, %0,4′ünü bazofiller ve %5,3′ünü monositler oluşturur. Nötrofiller ve lenfositler, bedene giren yabancı cisim, bakteri ve virüsleri tanımlayarak ortadan kaldırır. Ezinofil ve bazofiller, parazitlerin ve alerjik unsurların ortadan kaldırılmasında rol oynarken monositler de öteki hücrelerin işlevlerine yardımcı olur.

Konu ile ilgili aramalar: Akyuvar Nedir Akyuvar ödev ara Akyuvar kelime anlamı Akyuvar sözlükte ara Akyuvar ansiklopedi bilgi bankası ara Akyuvar ne demek Akyuvar neye denir

Akyuvar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver