Akut Pankreas İltihabı, Akut Pankreas İltihabı Nasıl Geçer, Akut Pankreas İltihabı Nasıl Tedavi Edilir

Akut pankreas iltihabı tedavi, Akut pankreas iltihabı ve tedavisi, Akut pankreas iltihabına çözüm, Akut pankreas iltihabının tedavisi

Akut pankreas iltihabı tedavi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Akut pankreas iltihabı hastalığında aşırı bir kanama söz konusu olduğu için hastalığın ciddiye alınmaması durumunda istenmeyen durumlarla aniden karşılaşmak mümkündür. Pankreasta birden beliren iltihap, iç ve dış salgı bezi görevi gören pankreasın vazifesini yerine getirmesini engeller. Bu sebepten dolayı da salgılanan enzimler pankreasta aktif durumda değil iken aktif hale gelir ve dokuların parçalanmasına sebep olurlar. Normalde pankreasta aktif olmayan enzimler sindirim sistemine geldikleri zaman aktifleşir ve yağların, proteinlerin, karbonhidratların sindirimini sağlarlar.

 

Akut pankreas iltihabı iki çeşittir, bunlar; akut ödematöz pankreas ve nekrotizan pankreas iltihabıdır. Akut ödematöz iltihabı, hafif seyirli bir sorundur, nekrotizan pankreas ise onun tam tersidir. Akut ödematöz pankreas iltihabı basit bir sorun olduğu için kalıcı bir hasara yol açmadan ve cerrahi işlem gerektirmeden geçer. Ancak nekrotizan pankreas iltihabı acilen cerrahi işlem gerektiren ciddi bir sorundur. Pankerasta kalıcı hasarlara yol açabilir ve hayati tehlike taşır. Bu hastalık dolaşımı, solunumu ve böbrekleri olumsuz etkilediği için hastaların bir kısmı tedavi olsa bile hayatlarını kaybederler.

Akut pankreas iltihabı tedavisinde vücudun kaybetmiş olduğu mineral ve sıvılar geri kazandırılmaya çalışılır. Eğer ki kanama varsa kan nakli yapılır. Bazı hastaların kan şekerlerinde yükselme meydana gelir ve bu durumda da küçük dozlarda ünsülin uygulanır. Kalsiyum düşüklüğünde ise kalsiyum-glukonat verilmektedir. Tüm bunlara rağmen midenin de sürekli boşaltılması gerekir. Böylece pankreas biraz olsun rahatlatılır.

Hekimlerden bazıları antibiyotik önerirler, ancak antibiyotik verilmesinin komplikasyon oranını değiştirmediği kanısına varılmıştır. Apse ortaya çıkmış ise antibiyotik doğru tercih olarak görülür. Tedavi ile düzelmeyen sorunlarda cerrahi işlemlere başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver