Akut Farenjit Belirtileri, Farenjit Belirtileri, Farenjit Belirtileri Neler Farenjit Hastalığı

farenjit hastalığı şikayetleri, farenjit hastalığının belirtileri, farenjit hastalığının belirtileri nelerdir, farenjit nasıl anlaşılır

Farenjit belirtileri nelerdir?

Bir takım mikropların, virüslerin ve bakterilerin sebep olduğu farenjit, kişide ya sürekli olarak sessiz sessiz ilerler ya da arada sırada şiddetli bir şekilde husule gelerek çeşitli sıkıntılara yol açan boğazın iltihaplanması hastalığıdır. Farenjitin sürekli olarak sessizce ilerlemesi türüne kronik, arada sırada şiddetli olarak seyreden türüne ise akut farenjit denmektedir. Boğaz yolunun bir takım yiyecekler ve içecekler sebebi ile tahriş edilmesi bu bölgede yaralanma ve iltihaplanma husule getireceği için kronik olarak tabir edilen farenjit husule gelecektir. Akut farenjit ise daha çok bakteri ve virüslerden dolayı boğazın tahriş olmasından kaynaklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Farenjitin belirtileri

Büyük bir hassasiyet ile tedavi isteyen farenjit çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. Mütenevvi şikayetlere sebep olan farenjitin belirtileri ise şöyledir;

Boğaz bölgesinde; yanma, ağrı, kızarıklık, şişlik, geniz akıntısı, kuruluk, yutkunma zorluğu, yutkunurken acı hissi, öksürüktür. Boğaz bölgesinde görülen bu farenjit belirtilerinin yanı sıra hastada ateş, halsizlik, yorgunluk, geceleri ağrı gibi sıkıntılar da husule gelir.

Farenjit hastalığı belirtileri hissedilir hissedilmez tedaviye yönelmek en doğru davranıştır. Eğer farenjit bakteri ve virüs kaynaklı ise yani akut farenjit ise antibiyotik ilaç tedaisi yeterli olur. Ancak yiyecek ve içeceklerden kaynaklı olan kronik farenjit ise hasta beslenmesine dikkat etmeli, sigara içiyorsa bırakmalı ve boğazını tahriş edici özelliği bulunan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver