Akut Eklem Romatizması, Akut Eklem Romatizması Neden Olur, Akut Eklem Romatizması Nedeni

akut eklem romatizması sebepleri, akut eklem romatizmasının nedeni nedir, akut eklem romatizmasının nedenleri, akut eklem romatizmasının sebepleri

Akut eklem romatizması nedenleri

Akut eklem romatizması yani akut romatizmal ateş hastalığı, ekseri okul çağındaki küçük çocuklarda husule gelen bir rahatsızlık olmakla beraber bakteri ve bağışıklık sistemli ciddi bir eklem hastalığı olmaktadır. Bu hastalıkta genellikle hastalar diz kapağı, kol ve ayak bileklerinde şiddetli rahatsızlıklar hisseder ve bu şikayetler ise genellikle ağrılı bir şekilde oluşan şişlik ve ateş yükselmeleridir. Kronik eklem romatizmasına nazaran akut eklem romatizması daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Tedavisinde ise uzman hekimler hastalara antibiyotik ve aspirin gibi ilaç tedavisi uygular.

Sponsorlu Bağlantılar

Akut eklem romatizması sebepleri

Akut eklem romatizması sebepleri

 

5 ile 15 yaş aralığında görülme ihtimali daha yüksek olan akut eklem romatizması bir bağ dokusu hastalığı olduğundan daha önce geçirilmiş olan boğaz enfeksiyonu bu hastalığa neden olmaktadır. Boğaz enfeksiyonu sonrası vücuda yerleşen beta mikrobu,bilinen diğer adı ile A grubu beta hemolitik Streptokoklar bu hastalıkta yüksek ateşe neden olur.

Akut eklem romatizmasında eklemler, kalp, böbrekler, diz, ayak bileği, beyin ve deri etkilenmekte ve bunun sonucunda şiddetli ağrılar, şişlikler ve kızarıklıklar husule gelir. Etkilemiş olan bu organ ve dokular iltihaplanır, istemsiz hareketler yapmaya başlar, kaslar zayıflar. Ayrıca kalp yetmezliğine de neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver