Akut Astımın Belirtileri, Alerjik Astım, Alerjik Astım Belirtileri

alerjik astım belirtisi, alerjik astım nasıl anlaşılır, alerjik astım ve belirtileri, alerjik astımın belirtileri

Alerjik astımın belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Havadan gelen ufacık bir toz zerresine bile tepki veren bir bünyeye sahip olan astım hastaları, bağışıklık sisteminin hassaslaşması ile solunum yollarında görülen bu hastalığa yakalanmalarının yanı sıra solunum yollarında iltihaplanma ve şişme gibi şikayetleri de çekmek zorunda kalırlar. Kronik ve akut (alerjik) olarak iki çeşitte görülen astım hastalığının bu makalemizde alerjik olan çeşidini ele alarak nasıl belirtiler gösterdiğini açıklayacağız.

 

Alerjik (akut) astım belirtileri

 

Akut astımın belirtileri ilk evrelerde inatçı öksürük ve hırıltılı nefes alma şeklinde görülür. Tekrarlayan şekilde göğüste ağrı ve sıkışma, solumada zorlanma, balgamlı öksürük ortaya çıkmaktadır. Periyodik olarak ataklar şeklinde görülen bu belirtilerin görülme sıklığının artması, alerjik astımın kronikleşme yolunda olduğunun da bir göstergesidir.

Astım daha çok çocukları etkilemekte ve çoğu çocukta astımın sebep olduğu sağlık problemlerinden dolayı yaşamını yitirmektedir. Çocukluk döneminde görülen alerjik astımın belirtileri ise, genelde boğazda şişkinlik, öksürük nöbetleri, nefes darlığı ve hızlı hızlı nefes alıp vermektir. Yetişkinlerle hemen hemen aynı olan bu belirtilerin ortaya çıktığı anda astım tedavisine başlamak gerekir.

Astım hastalığının tedavi aşamasında çok dikkatli olmalı ve mümkün mertebe toz, akarlar, polen, duman gibi astımı tetikleyici faktörlerden uzak durulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver