Aktüer ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Aktüer, Aktüer hakkında, Aktüer hakkında bilgi, Aktüer mesleği, Aktüer nasıl olunur, Aktüer olmak için, Aktüer olmak için hangi okulu okumalı, Aktüer özellikleri, Aktüer ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Aktüerin Görevleri
Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Sigorta yapılan insan, mal, eşya vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarlarını hesaplar, Yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar, sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir, Tablo ve grafiklere dayanarak çalıştığı sigorta şirketinin veya sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini tarifelerini belirler, Yedek kaynak ve kar paylarını hesaplar, Sigorta şirketinin finansal raporlarını hazırlar,
Aktüerin Kullandığı Malzemeler
Bilgisayar, Hesap makinesi, Diğer büro malzemeleri, Poliçeler, hasar ve kıymet raporları, Sigorta tarifeleri ve tabloları, Finansal analiz raporları ve finansal tablolar, Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.
Aktüerin Özellikleri
Aktüer olmak isteyenlerin; Analitik düşünme gücüne sahip, Matematik ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlarda başarılı, Ayrıntı ve ilgilenmekten sıkılmayan, Dikkatli ve yeniliklere açık, Sabırlı, İnsanlarla iletişiminde sorun olmayan kimseler olmaları gerekir.
Aktüer Okulları
Meslek Eğitimi; Marmara Üniversitesi, (İstanbul) Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu “Aktüerya” bölümünde ve Hacettepe Üniversitesi , Fen Fakültesi “Aktüerya Bilimleri”bölümlerinde verilmektedir.
Aktüer Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek eğitim süresi 4 yıl olup, öğretim süresince; Hukuk, Matematik, Ekonomi, Muhasebe, Sosyal Politika ve Maliyenin yanı sıra Kaza, Hayat, Sağlık, Nakliyat vb. Sigortalar ile Sigorta Hukuku, Sigorta Mevzuatı, Sigorta İşletmeciliği ve Pazarlaması, Sigorta Muhasebesi gibi meslek derslerini alırlar.
Aktüer Diploması
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara lisans diploması ve “Aktüer” ünvanı verilir.
Aktüerin Çalışma Alanları
Sigortacılık ve risk yönetimi ülkemizde hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır. Buna paralel olarak bu alanda geniş bir istihdam alanı oluşmuştur. Bu piyasada çok önemli sayılabilecek rekabet yaşanmaktadır. Aktüerlik mesleğinde fazla eleman yetişmediği için meslek elemanlarının işsiz kalma riski yoktur. Meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, bankacılık sektöründe ve sosyal güvenlik kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sektörde bayanlar ve erkekler ayrım yapılmaksızın çalıştırılmaktadır.
Aktüer Mesleğinde İlerleme
Meslek elemanları; gösterdikleri performansa bağlı olarak aktüerlikten bulundukları sigorta ya da banka sistemi ile şirketin büyüklüğü oranında finansal danışman, yönetici yardımcılığı ve müdürlüğe yükselebilirler. Ayrıca kendi işlerini de kurabilirler. “Lisans” eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilirler, araştırma görevlisi olabilirler ve akademik kariyer yapabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver