Akıcı Konuşma Bozukluğu, Akıcı Konuşma Bozukluğu Hastalığı, Akıcı Konuşma Bozukluğu Ne Demek

akıcı konuşma bozukluğu neden olur, akıcı konuşma bozukluğu sorunu nedir, kekemelik ne demek, kekemelik neden olur

Akıcı konuşma bozukluğu (kekemelik) nedir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Gelişme çağında olan çocukların konuşmalarında duyulan takılmalar, gecikmeler ya da duraklama gibi sorunlar akıcı konuşmayı etkilediği için kekemelik olarak da bilinen akıcı konuşma bozukluğu oluşur. Gelişim çağındaki çocuklarda husule gelen bu sorun, çocuğun büyümesiyle birlikte artar ve önlemi alınmazsa çocuk hayatının sonuna kadar kekeme hastası olarak kalır. 3 ile 5 yaş aralığındaki çocukların beyin gelişimleri hızlandığı için doğal olarak düşünme güçleri de hızlanmakta ve düşüncenin dile döküldüğü noktada ise dudak ve dil bu hıza yetişemediği için sözcükleri bulmada zorluk, takılma, gereksiz duraklama ve nefes düzenleme sorunları yaşanır.

Konuşma esnasında duraklayan her çocuk akıcı konuşma bozukluğu hastası değildir. Ebeveynler çocuklarının konuşmada güçlenmesinde hemen endişeye kapılırlar ancak her durum bu soruna işaret etmez. Yeni konuşmaya başlayan ve sözcükleri yeni öğrenen çocuklarda sıklıkla duraklamalar olur ve bu sorun zamanla kendiliğinden geçer. Geçmeyen sorunlar karşısında ise duyarlı olup uzman bir hekime danışmakta fayda var.

Kekemeliğin kalıcı bir sorun olmasını istemiyorsanız çocuğunuz konuşurken ona müdahale etmemeli, yanlışlarını düzeltmemeli ve yanlış sözcük kullandığı zaman ona kızmamalısınız. Aksi durumda hem çocuğunuzun akıcı konuşmasına engel olmuş hem de konuşurken zorlanmayacağı cümleler seçmemesine sebep olursunuz. Böyle bir sorun çocuğun yanlış cümleler kullanma korkusuna yol açar ve toplum içinde konuşmamaya çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver