Akdeniz Ateşi Bitkisel Tedavi

Ateş düşürmeye yardımcı olan çok sayıda bitki vardır. Bununla birlikte; genel kural olarak aspirin yada aspirin muadili bitkisel ilaçların, soğuk algınlığı, grip ve su çiçeği gibi viral enfeksiyonlar nedeniyle ateşlenen çocuklara verilmesinin gerektiğini unutmayın.

Bu bitkiler Akdeniz ateşi ve türevi hastalıklara olumlu yolda etki ettiği görülmüştür. Ancak ; aspirine alerjiniz varsa bu bitkileri kullanmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Söğüt

Söğüt

 

Söğüt Ağacı (Salix alba): Kapsül şeklinde meyveleri olan ve kışın yaprak döken, sulak alanlarda yetişen ve 30-35 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Salisin glikoziti, reçine ve tanen içerir.

Söğüt Ağacının Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Ateşi düşürür ve ağrıları keser. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğu giderir. Vücuda kuvvet verir.

İştahı açar. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. İshali keser ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcı olur.

Kanamaları durdurucu etkisinin yanında adet kanamalarını da düzenleyici etkiye sahiptir. Mikrop öldürücüdür.

Mürver Ağacı
Mürver AğacıMürver Ağacı (Sambucus nigra): Sarımsı beyaz renkte, güzel kolulu çiçekler açan küçük bir ağaçtır. Reçine, tanen, uçucu ve sabit yağ, şekerler, müsilaj ve rutin içerir. Küre şeklindeki morumsu meyveleri ise potasyum ve C vitamini içermektedir.

Mürver Ağacının Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Kabızlığı giderir. Vücudu terleterek ateşidüşürür ve vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Vücudun direncini arttırır.
Yatıştırıcı etkisi ile vücuda rahatlık verir. İdrarı çoğaltır. Anne sütünü arttırır. Nezlede faydalıdır. Güneş yanıklarının iyileşmesini kolaylaştırır.
Meyveleri ve kabukları idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Meyve suyu sinirsel ve romatizmal ağrıları dindirmeye yardımcı olur.
Çiçekleri terletici etkileri ile soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

 
 
 

Zencefil

ZencefilZencefil Bitkisi ve Kökü: Nemli ve sulak iklimlerde yetişen ve sarı renkte çiçekler açan bir bitki olan zencefilin kökleri yassı ve gri renktedir.
Zerdeçal ile benzer etkilere sahip olan Zencefilin kökü kullanılır. Kokusu kuvvetlidir.

Latince Adı: Zingiber officinale.

Zencefilin Faydaları: Zencefil, Kur’an’da (İnsan Suresi, 17. Ayet) adı geçen tek baharattır. İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı faydalıdır.

Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur.

Bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Cinsel isteği arttırır.

Nane

NANE: Dünyada 25-30 kadar türü bulunan, sağlık açısından son derece faydalı, hoş kokulu bir bitkidir. Daha çok nemli yerleri sever.

Nanenin Faydaları: İştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır.

Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır.

Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

Acı Kırmızı Biber

Acı Kırmızı BiberKIRMIZIBİBER: Olgunlaşan Kırmızı Biberin kurutulup toz haline getirilmesi ile elde edilen kırmızıbiber bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca, P ve K vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri de barındırır.

Kırmızıbiberin Faydaları: Beta karoten ve C vitamini açısından zengin bir besin olan Kırmızıbiber bağışık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara, özellikle de kolera gibi bulaşıcı hastalıklara, karşı direncini arttırır.

Sindirimi kolaylaştırıcı ve iştah açıcı etkisi vardır. İshali kesmesinin yanında, iyi bir idrar ve gaz söktürücüdür. Kansere karşı etkili bir koruyucudur.

Ferahlatıcı ve solunum yollarını açıcı özelliği ile soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarına ve öksürüğe iyi gelir. Romatizma, diş ve boğaz ağrılarını hafifletir. Sinirleri yatıştırır. Cinsel gücü arttırır.

Tarçın

TarçınTARÇIN: Asya kökenli yaprak dökmeyen, hoş kokulu bir ağacın kabuklarından elde edilen bir baharattır.

Tarçının Faydaları: Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler.

Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.

Cinsel isteği arttırır. Gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır.

Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

Yaban Mersini

Yaban mersiniYaban mersini özellikle diyetlere çok yardımcı bir besin olarak bilinir. Ama aslında her derde deva bir besindir. Yaban mersininin faydaları ;

* Göz yorgunluğu miyopluk katarakt karasu Glokom (Göz tansiyonu) gibi hastalıklara fayda sağlar.gece körlüğü gece görüşünü artırıcı kamaşma retinayı güçlendirici kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatı özelliğe sahiptir.

* Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati)

* Kabızlık bulantı mide krampları ülser önleyicidir.

* Kan şekerini düşürür.

* iltihaplanma kolajenin (collagen) stabilize edilmesi Pıhtılaşmanın azaltılması damar sertliği oluşumunun engeller.

* Antioksidan etkisi olması nedeniyle Varis basur (hemoroid) ‘e karşı iyileştiricidir.

* Yabanmersini meyveleri mesane taşları karaciğer rahatsızlıkları öksürük ve akciğer hastalıkları için bir çare olarak tavsiye edilmektedir.

* Bu meyve geçmiş zamanlarda şifacılar tarafından çeşitli bağırsak hastalıkları tifo ve karahumma ağız deri ve üriner sistem enfeksiyonları gut ve romatizma için kullanılmışlardır.

* Kurutulmuş yabanmersini meyvelerinden yapılan çay ishale kanlı basura şeker hastalığına karşı ve sakinleştirici bir tonik olarak ayrıca iskorbütü önlemek (C Vitamini eksikliği) aşırı kanamayı durdurmak ve ağız içi yara ve iltihaplar için gargara ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver