Akdeniz Anemisi, Akdeniz Anemisi Belirtileri, Akdeniz Anemisi Belirtileri Nelerdir

Akdeniz anemisi hastalığı, akdeniz anemisi hastalığı belirtileri, akdeniz anemisi hastalığı neden olur, akdeniz anemisi hastalığı tedavisi

Akdeniz anemisi ve tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyada en sık rastlanan hastalıklardan biri olan Akdeniz anemisi aynı zamanda kalıtsal bir hastalıktır. Birçok kişinin yaşam kalitesini düşüren bu hastalık Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

 

 

Akdeniz anemisi, Akdeniz anemisi taşıyıcılığı ve Akdeniz anemisi hastalığı olmak üzere iki çeşittir. Akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar genellikle daha sağlıklı insanlardır. Bu hastalık kan testi ile anlaşılır. Akdeniz anemisi taşıyıcısı olan anne yada babanın çocuklarına geçen hatalı genleri Akdeniz anemisi hastalığına neden olmaktadır. Akdeniz anemisi hastalığı çocuk yaşlarda başlayan ve taşıyıcılara göre daha ağır geçen bir hastalıktır.

Akdeniz Anemisi Nedenleri

Akdeniz anemisi hemoglobin molekülünün globin zincirlerinin bir yada birkaçının sentez hızında azalma yada tamamen yokluğu ile ortaya çıkar. Beta zincirlerinin sentez hızındaki azalmaya bağlı beta talasemidir. Normalde beta zincirleri alfa zincirleri ile birleşmelidir ama alfa zincirleriyle tetramer oluşturamadıklarından kan hücreleri çöker ve kırmızı kürelerde parçalanır, bu nedenle kansızlık meydana gelir.

Akdeniz Anemisi Belirtileri

Akdeniz anemisi hastalığında çocuktaki kansızlık genellikle demir eksikliğinden sanılır. Demir eksikliği tedavisi gören hasta çocukta bu tedavi hiçbir işe yaramaz. Hastalık giderek ağırlaşır ve çocukta dalak ve karaciğerin büyümesi sonucu karın şişmesi, iştahsızlık, gelişememe sorunları yaşanır. Bu sorunlardan sonra da iskelet sisteminde sorunlar meydana gelmeye başlar. Burun çöker, elmacık kemikleri belirginleşir, yüz görünümü değişir ve daha birçok sorun ortaya çıkar.

Akdeniz Anemisi Tedavisi

Bir çeşit kansızlık hastalığı olan Akdeniz anemisinde tedavi demir ağırlıklı kan yapıcı ilaçlardır. Gerek görüldüğünde medikal tedavide uygulanır. Son yıllarda bu hastalık için yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Alyuvarların parçalanmasına neden olan alfa zincirleri, gamma adı verilen başka zincirlere de bağlanabilir. Bunun için üretilen ilaçlarla gamma zincirlerinin gelişimi sağlanır. Bu sayede alyuvarların parçalanması önlenmiş olur. Bir diğer tedavi yöntemi de kemik iliği değiştirilmesidir. Karaciğerinde bir bozulma meydana gelmeyen küçük yaşlardaki kardeş çocuklarda bu tedavi büyük başarı sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver