Akciğer Zar İltihabı, Akciğer Zar İltihabı Nedenleri, Akciğer Zar İltihabı Ve Nedenleri

akciğer zar iltihabının nedenleri nelerdir, akciğer zarı iltihaplanması, akciğer zarı iltihaplanması sebepleri, akciğer zarı neden iltihaplanır

Akciğer zarı iltihabı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Nefes aldığınız zaman göğsünüzde bir ağrı hissediyorsanız, öksürük ve ateş gibi şikayetleriniz varsa, kendinizi halsiz ve tembel hissedip birde nefes almada güçlük çekme gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız akciğer zarında iltihaplanma söz konusu olabilir. Daha çok bulaşıcı bir hastalığın sebep olduğu akciğer zar iltihabı, söz konusu rahatsızlığın tedavisi ile ortadan kalkar.

Akciğer zarı iltihabına neden olan hastalıklar zatürre ve benzeri nedenlerle akciğere yerleşen mikroplar akciğer zarında tahribata yol açar. Akciğerin üzerinde çift katlı “Plevra” isimli zar bulunur. Zarın katları arasında ise sıvı dolu bir boşluk bulunmaktadır. Buradaki sıvının görevi akciğerlerin göğüs kafesi içinde rahat hareket etmesini sağlamak olduğundan zarın tahrip olmasıyla sıvıda artış gözlenir.

Akciğer zarının hasar görmesiyle mikroplar çoğalmakta ve akciğerlerde ağır enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu nedenle sorun ciddiye alınmalı ve kötü sonuçlar doğmadan tedaviye başlanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver