Akciğer Sönmesi, Akciğer Sönmesi Hakkında, Akciğer Sönmesi Hastalığı

akciğer sönmesi hastalığı ne demek, akciğer sönmesi hastalığı nedir, akciğer sönmesi ne demek, akciğer sönmesi nedeni

Akciğer sönmesi nedir?

Tıp literatüründe pnömotoraks olarak tanımlanan akciğer sönmesi problemi mütenevvi sebeplerden ötürü husule gelebilir. Aslında akciğer sönmesi bir hastalık değil, bir takım hastalıkların semptomudur. Akciğer hepimizin bildiği gibi hava alışverişi yapan bir uzuvdur. Akciğerlerin içi hava doludur ve akciğerlerin dışında bulunan zar ise belirli yollarla hava alışverişi yapmaktadır. Ancak husule gelen bir takım sebeplerden dolay bu zar tahrip olursa dışarıya istemsiz olarak hava çıkışı meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Akciğerlerden istemsiz olarak dışarı sızan bu hava ağız ve burun yolu ile dışarıya çıkamadığı için göğsümüzün altında birikir ve akciğerlere basınç uygular. O bölgede giderek artan hava, basıncı daha da şiddetlendirerek kişide solunum sıkıntısına yol açar. İşte bu sorun akciğer sönmesi olarak tanımlanır.

Hastanın nefes alıp vermede güçlük çekmesi akciğer sönmesinin bir belirtisidir. Zamanla akciğerler daha fazla sönecek ve buna bağlı kişide sık sık tansiyon düşmeleri, göğüste ağrılar, nefes darlığı, kalp atışlarında hızlanma ve vücutta morarmalar husule gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver