Akciğer Nedir Hakkında Bilgi

Akciğer Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelirAkciğer Nedir , Akciğer Ne Anlama Gelir , Akciğer Ne Demektir , Akciğer Anlamı Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Akciğer Anlamı

İnsanların ve havayla solunum yapan omurgalıların göğüs boşluğunda bulunan bir çift büyük solunum organı. Havadaki oksijenin alınıp bedendeki karbon dioksitin dışarı atılması akciğerler yoluyla olur. İnsanın göğüs boşluğunda, sağda ve solda olmak üzere iki akciğer vardır. Soluk alındığında hava akciğerlere dolar ve gerekli olan oksijen akciğerlerin ince duvarlarından geçerek kana karışır. Bedendeki atık ürün karbon dioksit de aynı yolla akciğerlere gelir ve soluk verilirken dışarı atılır. Bu süreç şöyle gerçekleşir: Burundan ya da ağızdan alınan hava, gırtlağı geçtikten sonra trakeye girer. Trake akciğerlere havayı götüren ana borudur. Trake dallanarak bronşlara, bronşlar da dallanarak bronşçuklara ayrılır. Akciğerin asıl iş gören bölümü alveol denen, hava kesecikleridir. Çevresi kılcal damarlarla kaplı alveollere giren temiz hava kana karışır; kandaki karbon dioksit de alveollere iletilir.

Memeliler, sürüngenler, amfibiler ve kuşlar akciğerle solunum yapan hayvanlardır ve akciğerlerinin yapısı genellikle insanınkine benzerdir. Buna karşın omurgalılardan olan balıkların yalnızca birkaç türünde akciğer vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Akciğer Nedir Akciğer ödev ara Akciğer kelime anlamı Akciğer sözlükte ara Akciğer ansiklopedi bilgi bankası ara Akciğer ne demek Akciğer neye denir

Akciğer ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver