Akciğer Amfizemi, Akciğer Amfizemi Neden Olur, Akciğer Amfizemi Nedenleri Nelerdir

akciğer amfizemi niçin olur, akciğer amfizeminin nedenleri, ,

Akciğer amfizemi neden olur?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, birçok kişinin sağlık sorunu olan ve yaşamayı bir hayli zor kılan akciğer amfizemi, akciğerlerdeki hava keseciklerinin (alveol) gerilip genişlemesiyle husule gelen bir sorundur. Bu sağlık problemi akciğerlere hava girişi ve hava keseciklerinde kan gazları (oksijen-karbon dioksit) dengesini bozmakta, ileri vakalarda ise akciğerler genişlemiş, solmuş ve kurumasına sebep olmaktadır. Peki bu rahatsızlık neden olur? İşte akciğer amfizemi nedenleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik bronşit, akciğer veremi ve astım gibi ciddi sağlık problemleri sonucunda gelişen akciğer amfizemi, bilhassa yaşın ilerlemesi ile ciddiyeti daha da artan ve akciğerlerde yaygın bağ doku artışı esnekliğinin yitirilmesinde rol oynayan bir sağlık sorunudur. Kalıtsal hastalık olarak da husule geldiği düşünülen akciğer amfizeminin önemli nedeni küçük yaşlardan beri tüketilen sigaradır.

Sinsice ilerleyen akciğer amfizemi genellikle ileri ki vakalarında belirtiler göstermekte ve ilk belirtisi de nefes darlığı olmaktadır. Nefes darlığı ilk evrelerde sadece hareket halindeyken gözlenirken, zamanla hastanın hareket etmediği durumlarda da nefes darlığı görülmektedir. Solunumun bu denli yüzeyselleşmesi akciğer amfizemi hastasının hayatını zora sokar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver