Akar Alerjisi

Etiketler:alerji astım tedavisi, astım alerji tedavisi, alerjik rinit astım, alerjik astım nedir, astım krizi, astımın belirtileri, astım belırtılerı, astımda bitkisel tedavi, alerjik astım belirtileri, allerjik astım belirtileri, astımın tedavisi varmı, astıma bitkisel çözüm, alerji tedavisi, alerji testi, en iyi alerji ilacı, alerji kremleri, alerji iğnesi, alerjik nezle bitkisel tedavi, polen alerjisi bitkisel tedavi, alerji doktoru, alerjinin tedavisi, alerjik hastalıklar, alerjik rinit ilaçları, alerji testi nasıl yapılır, alerji testleri, çocuklarda alerji testi, alerji çeşitleri, toz alerjisi, alerjik nezle tedavisi, en iyi alerji doktoru, çocuk alerji doktoru, alerji için şifalı bitkiler, alerji hastalıkları, akar alerjisi, alerji belirtileri, gıdaalerji testi, alerji türleri, alerji doktorları, alerji merkezi, gıda alerjisi testi, polen alerjisi aşısı, alerji testi nerede yapılır, alerji tedavi yöntemleri, ev tozu akarı alerjisi, alerji tedavi, alerjik burun tıkanıklığı, polen alerjisi tedavisi, bahar alerjisi tedavisi,

Evinizde Bulunan Tozlar Yüzünden Sizdemi Bu Alerjiye Yakalandınız Bu Alerjiye Karşı Önleminizi Almak İçin Aşağıdaki Makaleyi Okuyun.Daha Fazla Bilgi İçin Web Sitemizi Ziyaret Edin… 

 

Akar Alerjisi

 

 

Modern toplumlarda ev tozu akarı alerjisi en sık görülen alerjidir. Bu akarlar, insan derinsinden dökülen ölü hücrelerle beslenen, böylelikle yaşamlarının sürdüren göz ile görülmeyen canlılardır. Sıklıkla, halı, kilim, yatak, koltuk takımları ve elbiseler gibi nemli ve ılık ortamlarda büyür ve çoğalır. Alerjen madde akarın dışkısında bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ev tozlarında bol miktarlarda akar ve akar dışkı parçacıkları bulunur. Bunlar kuzey ülkelerinde, yüksek rakımlı ülkelerde ve hastanelerde azdır. Bu sebeple ev tozu akarı alerjisi yüksek rakımda ve hastane ortamında şiddetini azaltabilir.

Evinizden ev tozu akarlarının kökünü kazımadan önce, bu alerjenlere karşı vücudunuzun hassas olup olmadığını deri testi veya kan testi ile öğrenebilirsiniz. Eğer gerçekten ev tozu akarlarına karşı bir alerjiniz varsa bunu, aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz.

Elektrik süpürgesiyle temizlik; Filtresindeki delik aralığı 0.3 mikrometreden ufak olan bir süpürge ile temizlik yapın. Çok pahalısına ihtiyaç duymadan piyasada HAPA filtreli, uygun fiyatlı süpürge bulabilirsiniz.

Yatak: iki tür çözüm var, birincisi, yatağınızdaki, yastığınızdaki ve yorganınızdaki alerjenleri uzak tutmak için yüksek sıcaklıkta (ev tozu akarlarını öldürmek için en aşağı 60 derece) yıkamak ve yatağı da belli aralıklarla süpürmek. İkinci çözüm ise, yatağınızla aranıza bir bariyer koymaktır. Yatak, yorgan ve yastık üzerine engelelleyici bir örtü örtmek en kolay yoldur. Böylelikle alerjik reaksiyonlarınıza neden olan akarlarla temastan mümkün olduğunca uzak kalmış olacaksınız.

En uygun çözümde, yatağınızı ve diğerlerini tamamen örtecek plastik çarşaflarla kaplamaktır. Ancak bu tip örtüler gürültülü olduğu ve bunalttıkları için rahat değillerdir.

Daha maliyetli anti alerjen örtüler vardır, bunlar oldukça ufak aralıklardan nefes alabilen bir yapıya sahip örtülerdir. Tüm takımınızı bu şekilde değiştirmek büyük önem kazanmaktadır. Bu örtüler gereğinden pahalı olduğu için, testlerle akarlara karşı alerjinizin olduğunu ispatlanmalıdır.

Halılar ve Kilimler; Günümüzün büyük çoğunluğu nerdeyse yatak odalarımızda geçtiğinden gayretlerimizi buraya yoğunlaştırmamız uygun olur. En iyi olanı, halıların yatak odasından çıkarılması ve yerlerin çıplak halde kalmasıdır. Eğer illaki halı diyorsanız sentetik tipleri tercih etmelisiniz, bunlar akar parçacıklarını kendilerine doğru çeken elektrikle yüklüdürler. Halılar belli aralıklar süpürülmelidir.

Perdeler ve Koltuk takımları; Kumaş kaplı takımlarınızı odanızdan uzaklaştırın, iyi olanı yatak odasındaki perdenin astarsız ve ince yıkanmaya musaait bir kumaştan dikilmesidir. Jaluzi bu tip bir perdedir. Diğer kumaş kaplı takımlarınızdaki akarlardan ve dışkılarından uzak kalmak istiyorsanız, bu eşyaları bir plastik örtünün içinde 100 derece hava vererek öldürmelisiniz.

Tüylü Oyuncaklar; Odanızda bu tip oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız, eğer kullanmak istiyorsanız belli aralıklarla 60 dercede yıkamalısınız.

Nem ve Havalandırma; Evin havalandırma düzeyini artırmak nemi azaltarak ev tozu akarı sayısını da azaltır. Bunu yapmanın en hızlı yolu pencereyi açmaktır. Nem giderici ve iyonlaştırıcılar oldukça pahalı aletlerdir, yapılan testlerde kullanımının anlamlı bir farklılık yaptığına rastlanmamıştır.

Akar Spreyi; Akarları öldürmek için bir takım spreyler vardır. Ancak bunlar, her yerdeki akarlara ulaşamadığından nadiren etkilidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver