Ahşap Yat Ve Tekne Yapımcısı İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Ahşap Yat Ve Tekne Yapımcısı Maaşları Ne Kadar Ahşap Yat Ve Tekne Yapımcısı Mesleği Nedir

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Nasıl Olunur Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Ne İş Yapar Ahşap Yat Ve Tekne Yapımcısı Mesleği Nedir, Şartları Ve Maaşları

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Ahşap Yat ve Tekne Yapımcısı Mesleği

TANIM
Yat ve tekne gibi araçlar ile bu araçlarda bulunan hareketli ve sabit mobilyaları aldığı siparişe göre tasarlayan, şablon ve kalıp hazırla*****, kullanılacak malzemeleri seçen, projeye göre imal ve tamir eden, bakımını yapan kişidir.

GÖREVLER
– Müşterinin isteğine göre tekne ve yat tasarlar, maliyet hesabı yapar,
– Tasarımı yapılan işler için araç gereç listesini hazırlar, sipariş verir, satın alır.
– Sağlanan malzemeyi uygun bir şekilde yerleştirir.
– Yapılacak işlemleri gösteren resim veya çizimleri okur, yorumlar ve ağaç üzerine çizim yapar,
– Projeye göre omurgayı ve iskeleti hazırlar,
– Hazırladığı omurga ve iskeletin montajını yapar,
– Kaplama öncesi işleri yapar, dış kaplama yapar, güverte kaplar,
– Kaplamanın izolasyonunu yapar,
– Donanımların imalatını ve montajını yapar,
– İmal ettiği ürünün kalite kontrolünü yapar,
– Tekne ve yatların ahşap kısımlarının tamir ve bakımını yapar.
– Değiştirilecek parçayı tümüyle ya da kısmen söker, onarır veya onarılmayacak olanları yenisiyle değiştirir,
– Çıkabilecek problemleri önlemek için araçların periyodik bakımını yapar,
– Tekne ve yat gibi deniz araçları ve parçalarının satışını yapar,
– Kullanılan makine araç ve gereçlerin hizmete hazır halde tutulmasını ve iş bitiminde bakımının yapılmasını sağlar, gerekirse basit arızaları onarır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Ağaç, suntalam, sunta, MDF v.b.
– Testereler, testere makineleri,
– Çekiç, tokmak, kerpeten, tornavida vb.

– Zımpara makineleri, zincirli delik delme makineleri,
– Planya makinesi, kalınlık makinesi, freze makineleri, matkaplar,

– Rendeleme aletleri (rendeler, düztabanlar,planyalar vb.),
– Eğe, törpü, sistre, oyma kalemleri

– Tutkal, çivi, zımpara, vida ve gereçler, boya, vernik, cila v.b.
– İş tezgahı, koruyucu gözlük, toz emiciler
– Ölçme ve ölçü aletleri (metreler, çelik cetveller, kumpaslar, komparatörler),

– Teknik resim araç ve gereçleri,
– Lokma takımları ve kompresörler,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Ahşap yat ve tekne yapımcısı olmak isteyenlerin;
– Şekilleri doğru biçimde algılayabilen,

– Parçalar arasındaki ilişkiyi görebilen,
– Tasarım, çizim yeteneğine ve el becerisine sahip,
– Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, el-göz eşgüdümü olan,
– Makinelerle ve aletlerle çalışmaktan hoşlanan,

– Ayrıntılara dikkat edebilen,

– Yönergeyi izleyebilen,

– Sabırlı ve dikkatli,

– Bedensel bakımdan güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Ahşap yat ve tekne yapımcıları atölyelerde çalışır. Genellikle güç pozisyonlarda ve ayakta çalışarak ağaçların taşınması, kaldırılması gibi faaliyetlerde bulunur. Ortam gürültülü, kokulu, ve tozlu olabilir.
Bu mesleği yürütenler birinci derecede alet, makine ve malzemelerle ilgilidirler. Birlikte görev yaptığı kimselerle ve müşterilerle iletişim kurarlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin turizm, balıkçılık ve taşımacılık alanlarında giderek artan ihtiyaçları karşılamada ahşap yat ve tekne yapımı önemli katkılar sağlamaktadır.
Bu meslek elemanları fabrikalarda, atölyelerde ve tersanelerde çalışırlar. Kendi işyerlerini de açabilirler.
Bu mesleğe sahip olan kişiler deniz kıyısı olan şehirlerdeki işyerlerinde iş bulabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ağaç İşleri” alanı “Ahşap Yat ve Tekne Yapımı” dalında verilmektedir. Aynı zamanda meslek liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı “Ahşap Yat ve Tekne İmalatı” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak.
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
Meslek liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanında eğitim görebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş koşullarına uygun olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde eğitim kurumu mezunları için ise 1,5 yıldır. Haftanın 1 günü okulda teorik, 5 günü ise işletmelerde pratik olarak meslek eğitimi verilmektedir.
Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıl olup, öğrencilere genel kültür derslerinin yanı sıra mesleki dersler verilmektedir. Öğrenciler üçüncü sınıftan itibaren haftada üç gün işletmelerde eğitim görmektedirler.
Çıraklık eğitimine devam ederek söz konusu mesleği edinmek isteyen kişi hem teorik hem de pratik olarak yetiştirilir.
Teorik Eğitimde; Genel kültür derslerinin yanı sıra, Teknik Resim (çizgi ve yazı çeşitleri, geometrik çizimler, görünüş çıkarma), Ağaç İşleri, Ahşap Doğrama, Ahşap Teknolojisi, El aletleri ile çalışma, Güverte, Ortak Beceri, Temel Yat ve Tekne, Yat ve Tekne imalat resmi, Yat ve Tekne iskeleti, Zemin Hazırlama, Boya ve Vernik hazırlama dersleri verilmektedir.
Teorik eğitim işyerlerinde yapılan pratik eğitime paralel olacak şekilde planlanmıştır. Pratik eğitimde meslek derslerinde öğrenilen bilgilerin iş üzerinde kullanılması ve geliştirilmesi sağlanır.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim esnasında işletmelerde meslek eğitimi gören çırak öğrencilere, işverenlerce yaşlarına uygun olarak asgari ücretin % 30’ undan az olmamak üzere aylık ücret ödenmektedir.
Çıraklık eğitimi boyunca öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe ödenmektedir.
Özel işyerlerinde çalışanlar yapılan işteki başarıya ve işyerinin durumuna, kişinin bilgi yetenek ve çalışma kapasitesine göre farklı ücret alabilirler. Tecrübe ücret belirlenirken önem kazanmaktadır.
Yapılan araştırmalarda asgari ücretle asgari ücretin 3 katına kadar kazanç sağladıkları görülmüştür.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver