Ahşap Karoserci ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Ahşap Karoserci, Ahşap Karoserci hakkında, Ahşap Karoserci ile ilgili bilgi, Ahşap Karoserci mesleği, Ahşap Karoserci nasıl olunur, Ahşap Karoserci olmak için, Ahşap Karoserci olmak için hangi okulu okumalı, Ahşap Karoserci özellikleri, Ahşap Karoserci ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Ahşap Karosercinin Görevleri
Karoserin iskelet, kaplama, döşeme, tavan ve diğer ahşap kısımlarını proje ve diğer şartnamelere göre yapar, Karoserin çürümüş veya sakatlanmış ağaç kısımlarını tamir eder, Bunun için gövde üzerinde kullanılacak ağaçları keser ve şekillendirir, parçaları yerine yerleştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ahşap Karoserci Kullandığı Aletler
Perçinler, kasnaklar, vida, cıvata, somun, rondelâ, kama, pim, perno, gupilya, yay, çekiç, keser, keski kerpeten, iskarpile, levye, çatal manya, el krikosu, el planyası, gönye, testere, burgulu çektirme, balyoz, mengene, örs, kaynak maskesi, eğe, su terazisi, kancalar, sekeler, ölçme aletleri, matkap, pafta, zımpara, profiller, zincir, elektrik ark kaynak makinesi, taşlama makinesi, boya, ağaç (Karaçam, kızılçam, gürgen, diş budak, akasya, dut).

 

Ahşap Karoserci Özellikleri
Ahşap karoserci olmak isteyenlerin; Şekil ilişkilerini görebilen, el ve parmaklarını ustalıkla gözleri ile eşgüdümlü olarak kullanabilen, tasarım ve çizim yeteneği olan, yaratıcı, estetik duygusuna sahip, yoğun ve yaygın dikkate sahip, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, dikkatli ve tedbirli, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, sabırlı, işbirliğine açık kimseler olması gereklidir.

 

Ahşap Karoserci Çalışma Alanları
Ahşap karoserciler atölye ve imalathanelerde çalışırlar. Bu meslekte genellikle erkek eleman çalıştırılmaktadır. Çalışma alanları belli yörelerde (Nevşehir, Manisa, Polatlı, Yozgat, Adana, İnegöl vb.) yoğundur. Kişiler kendi işlerini kurabilecekleri gibi mevcut olan işletmelerde de çalışabilmektedirler. İş bulma olanakları yukarıda belirtilen bölgelerde ve oldukça sınırlıdır.

 

Ahşap Karoserci Okulu
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması halinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ahşap Karoserciliği” alanı “Ahşap Karoserciliği” meslek dalında verilmektedir.

 

Ahşap Karoserci Okulu Kaç Yıllıktır
Ahşap Karoserci mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Eğitimin teorik dilimi haftada 1 gün mesleki eğitim merkezlerinde, pratik dilimi ise haftada 5 gün çıraklık sözleşmesi yapılan işyerlerinde verilmektedir. Eğitim süresince; Teknik resmin önemi, amacı araç-gereç, çizgi yazı ve alanları, geometrik çizimler, izdüşümler ve görünüş çıkarma, perspektif resimler, mesleğin ve işyerinin tanıtımı iş güvenliği, atölyede güvenlik önlemleri, kullanılan alet ve takımlar, tezgâh ve makineler, biten işlerin temizliği, kullanılan ahşap malzemeler ve özellikleri, metal malzemeler, görünüş çıkarma, kesit görünüşler, ölçekler ve ölçülendirme, kriko resimler, açınımlar, birleştirme resimleri, perçinler, el takımlarının kullanımı, malzemelerin belirlenmesi, ölçme-terazileme işlemlerinin yapımı, kesme, delme, diş açma, spiral ve planya, zımparalama işlemleri, birleştirmeler ve kullanılan aksesuarlar, kaynaklı birleşmeler, yüzey kalite işaretleri, tolerans ve alaşımlar, standart parçalar, montaj (komple) resimleri, yapım resimleri, kaynaklar, dişli çarklar, elektrik ark kaynak makineleri ve kaynak işlemleri, elektrotlar, metal ve ahşap kısımların işlenmesinde kullanılan makineler, boya işlerinin yapımı, karoserin şasesine monte edilmesi, maliyet
hesabı vb. gibi konular işlenmektedir.

 

Ahşap Karoserci Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan ilişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik Açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler. İmal edilen demiryolu vagonları, tramvay ve otomobil karoserleri gibi belirli tip imalat üzerinde uzmanlaşabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver